Calathea nebo také česky kalatea je okrasná rostlina, která vás zaujme především svým pestrobarevným listem. Její listy jsou nejrůzněji žíhané, a to v závislosti na druhu rostliny, který si vyberete. Jedná se o velmi oblíbenou pokojovku, která se stane báječnou dekorací do nejedné ložnice nebo i do obývacího pokoje.

Jedná se o náročnější rostlinu, která vyžaduje během celého roku dostatek péče. Není tedy vhodná pro začátečníky. Doporučit ji můžeme spíše zkušeným pěstitelům, kteří jsou schopni jí zajistit podobné podmínky, jaké má ve své domovině. Připravili jsme pro vás článek, ve kterém se dozvíte, jak tuto krásnou a netradiční rostlinu pěstovat. Pokud se vám bude dařit, můžete se dočkat záplavy jejích nádherných pestře žíhaných listů.

Podmínky pro pěstování

calathea - pěstování

Pěstovaní rostliny calathea

Calathea pochází z deštných pralesů Střední a Jižní Ameriky. Aby bujně rostla, potřebuje teplotu kolem 25 až 30 stupňů. Jakmile teploty klesnou pod 18 stupňů, může se její růst zastavit a rostlina začne chřadnout. V zimě můžete teplotu snížit až na 15 stupňů. Většímu chladu by ale rostlina neměla být vystavena.

Teplo a dostatek světla

Kromě vhodné teploty je potřeba jí zajistit také dobré světelné podmínky. Kalatea potřebuje lehký polostín, do kterého však pronikají i sluneční paprsky. Pokud má totiž světla nedostatek, může začít mizet krásná barva jejích listů a ty už nebudou tak vybarvené jako na počátku. Naopak škodí i velké množství sluníčka, při kterém se listy pálí. Musíte tedy doma najít takové prostředí, které jí bude maximálně vyhovovat.

Pravidelná zálivka

Calatheu byste měli zalévat pouze odstátou vodou. V období jejího bujného růstu, tedy na jaře a v létě, se rostlina zalévá hojně. Pokud ale nastanou zimní měsíce, měla by se zálivka omezit. Podobně jako s vodou je to i s hnojením, které rostlina vyžaduje každých 14 dní.

Stejně jako potřebujete dostatečné teplo v místnosti, je nutná i vysoká vlhkost vzduchu. Jedině tak totiž navodíte atmosféru, kterou má v deštném pralese. Vlhkost v jejím okolím můžete zvýšit rozprašovačem s vodou, kterým ji pravidelně její listy navlhčujte – ideální klidně každý den.

Jak přesazovat calatheu

Pokud si pořídíte novou calatheu, nebo uvidíte, že už přerůstá svůj květináč, budete ji potřebovat přesadit. K přesazení je ideální přistupovat jednou za rok na jaře. Jestliže ale má dostatek prostoru a prospívá, přesazovat ji nemusíte. Živiny z půdy totiž dokáže nahradit i vhodné hnojivo. Kalatea se množí dělením kořenů a stonků. Dá se množit také semeny.

Nepříjemní škůdci

Pokud přijde na škůdce a choroby, nejčastější problémy vznikají ze suchého vzduchu, což se projevuje hnědnutím a schnutím listů. Jestliže se listy začínají kroutit, může za to nedostatečná zálivka a pokud padají, tak příliš suchý vzduch. Extrémně vlhký substrát naopak vede k zahnívání rostliny.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *