Ačkoliv oblečení na pohřby není nijak pevně stanovené a každý by se měl obléci dle vlastního uvážení, určitě je dobré zvolit tmavé a decentní oblečení. Černá barva je v tomto ohledu spojena se smutečními událostmi. Především rodinní příslušníci by měli být oblečeni v černém. Jestliže jdete na pohřeb známému či sousedovi, můžete si vzít i hnědou, tmavě modrou nebo tmavě šedou barvu.

Pohřeb je emocionálně náročná událost pro všechny zúčastněné a především pro rodinné příslušníky. Jestliže si předem nejste jisti, jak se máte na pohřbu chovat, je určitě namístě se už doma podívat do knížky nebo na internetu, jakou etiku dodržovat. Také byste si měli zjistit, jak bude pohřeb probíhat – zda se jedná jen o obřad v krematoriu nebo o pohřeb v kostele, kolik bude přibližně lidí, zda následuje nějaká smuteční hostina apod.

Jaké oblečení je na pohřeb nevhodné

co si obléci na pohřeb

Co si obléci na pohřeb

Ne všechno černé oblečení na pohřeb je přípustné. V první řadě zapomeňte na džíny, obepnutá trička v délce k pupíku nebo o halenky s hlubokým výstřihem. Na pohřbu byste měli působit upraveně a elegantně. I když mají džíny tmavou barvu, na pohřeb si je neoblékejte, ale dejte přednost jednoduchým černým kalhotám, které jsou mnohem vhodnější.

Vhodné nejsou ani výrazné šperky, sportovní boty nebo boty s otevřenou špičkou. Pokud si berete šaty, měla byste je vždy doplnit černými nebo tělovými punčochami, a to i za teplého počasí.

Jaké oblečení ano

Na pohřeb je nejlepší jít v kostýmu (pro ženy) nebo v obleku (pro muže). Kostým zvolte kalhotový nebo se sukní. Za teplého počasí můžete sáhnout i po tmavých pouzdrových šatech. Na pohřeb nechoďte s holými rameny a halenku si tak zakryjte kabátkem, svetrem nebo si přes svá záda alespoň přehoďte nějaký pléd či šátek.

Na pohřbu byste se měli cítit pohodlně, obzvlášť pokud zemřela vám blízká osoba. Je to už takto stresující záležitost a myslet celou dobu na to, jak vás kalhoty škrtí, bude jen zbytečně rozptylovat vaši pozornost a zhoršovat už tak špatnou náladu.

Muži mohou do obleku zvolit tmavou košili nebo tmavé jednoduché tričko. Boty by rovněž měli být v tmavé barvě a ženy nezapomenou ani na černou kabelku.

Pohřeb v létě nebo v zimě

Výběr oblečení na pohřeb je samozřejmě potřeba přizpůsobit i počasí a místu, kde se smuteční obřad koná. V zimě je ideální si na smuteční oblečení obléci tmavý kabát nebo decentní černou bundu. Ideální je zvolit délku alespoň do pasu. Na nohy můžete zvolit kozačky nebo i jakékoliv jiné boty. Jestliže bude obřad pouze v síni – bez návštěvy hřbitova – je možné si obout třeba pouze lodičky, jelikož za krátkou dobu, co v nich půjdete do smuteční síně, určitě neprochladnete.

Výběr oblečení přizpůsobte počasí

Na léto se vyplatí zvolit oblečení ze vzdušnějších materiálů. V horkých letních dnech jsou oblíbené třeba i černé smuteční klobouky. Své oči můžete také zakrýt slunečními brýlemi. To je vhodné, když nechcete, aby vás lidé kolem viděli plakat. I když vám bude teplo, doporučujeme nechat si zakrytá ramena nebo alespoň zvolit šaty s krátkým rukávem, nikoliv na tenká ramínka či zcela bez rukávů.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *