Cukrovka je tichý vrah. Přesně tak by se dala velmi stručně popsat cukrovka. Tato civilizační choroba, která převrátí život dříve, či později každému pátému Čechovi, se objevuje v různém věku, bez ohledu na pohlaví.

Zpočátku mohou být její příznaky zcela nenápadné. Její komplikace však dokáží být pekelně zákeřné. Na světě chodí čím dál více lidí s cukrovkou, co za to může? – Životní styl, genetika, dědičnost, ale i jiné okolnosti. Vše důležité, co je spjato s cukrovkou, se dozvíte níže.

Cukrovka I. a II.

Cukrovka prvního typu  se objevuje u dětí v jakémkoliv věku nejpozději však v době dospívání. Tuto cukrovku nevyřešíte dietou, bohužel se neobejde bez pravidelné aplikace inzulinu.

Seniorů se ponejvíce týká cukrovka II. typu, tedy pokud si typ jedna nenesou se sebou již od dětství. Cukrovka všeobecně je způsobena poruchou tvorby inzulínu ve slinivce břišní. Tento stav je u druhého typu cukrovky způsoben zničením buněk Langerhansových ostrůvků slinivky, které produkují inzulín. Za vznik může i genetika a rovněž i těhotenství (hormonální výkyvy a velmi velké dítě). Zapomenout nesmíme ani na obezitu. Cukrovka druhého typu se obvykle objeví okolo 45 roku života.

Příznaky cukrovky

Díky vysoké hladině cukru v krvi se cukr dostává z krve do moče a stahuje  se sebou i velké množství vody a soli. Stěžejním příznakem je proto časté močení, neustálá žízeň a schopnost vypít za jeden den i deset litrů tekutin. Nemocný hodně jí i pije a přesto hubne. Pokud se v této fázi nezamyslí, že něco není v pořádku, přechází cukrovka do další fáze, kdy cukr stoupá ještě do vyšších hladin. Zde přichází únava, objevuje se nechutenství, podrážděnost, bolest břicha, nevolnost a zvracení. Když na vás dotyčný dýchne, cítíte z něj aceton. V této chvíli nemocný může mít i poruchy vidění. Ženy často trápí i svědění rodidel, plísňová onemocnění a infekce močového i ženského ústrojí. Nemyslete si, že nemoc probíhá takto výrazně. Bohužel je obvykle tak nenápadná, že vám klidně zůstane utajená i několik let. A proto jsou tak důležité preventivní prohlídky, které ji dokáží zcela náhodně odhalit. Mezi další příznaky cukrovky je možné zařadit i kožní infekce, ospalost, bolest nohou, růst chloupků v obličeji, mravenčení končetin, špatné hojení ran a ztráta ochlupení na nohou.

Stanovení diagnózy

Cukrovku obvykle odhalí náhodný test na hladinu glukózy v plazmě. Ta se vezme z kapičky krve odebrané z prstu. Aby byla cukrovka potvrzená vystačí dva kontrolní testy na lačno, které mají hladinu glukózy nad 8 mmol/l.

Rizikem cukrovky jsou komplikace

Největším rizikem cukrovky jsou komplikace, které až ze 75% stojí za předčasnou smrtí cukrovkáře. Mezi náhlé komplikace patří hypoglykémie, což je příliš nízká hladina krevního cukru v krvi. Opačným problémem je hyperglykémie, což představuje vysokou hladinu cukru v krvi. K chronickým komplikacím pak náleží diabetická polyneuropatie, která postihuje nervy, pak komplikace týkající se malých cév, sítnice a ledvin. Komplikací cukrovky jsou i bércové vředy, diabetická noha, častý výskyt různých infekcí, zvýšené riziko vzniku srdečního onemocnění, nadváhy a zvýšeného krevního tlaku.

Léčba cukrovky

Když už se cukrovka jednou objeví, nikdy nezmizí. Léčba cukrovky spočívá v tom udržet cukrovku v určitých mezích, aby nedošlo k nepříjemným komplikacím, které nemocného mohou ohrozit na životě. Nejdůležitější proto je snažit se zamezit výskytu komplikací co nejdelší dobu. Bohužel je nutno počítat, že po 10 a více letech s diabetem, nějaké chronické komplikace budou, ale člověku se tak dá prodloužit život i komfort jeho života. Základ léčby proto tvoří v prvé řadě diabetická dieta, úprava životního stylu a podnikání pravidelných kontrol. velmi důležitá je i pravidelná pohybová aktivita. V případě, že dieta a úprava stylu není efektivní, na řadu přichází tabletky a na úplně posledním místě pak i inzulínová terapie.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *