Dalekozrakost patří k nejčastějším očním vadám, která se obvykle objevuje po čtyřicítce. Vada spočívá v tom, že se paprsky světla sbíhají až za sítnici, díky čemuž na sítnici nevzniká ostrý obraz. Vadu můžete upravit korekcí, a to brýlemi do nichž jsou vsazeny spojné čočky. I přesto však s klesající pohyblivostí oka po čase člověk nakonec potřebuje i brýle do dálky.
Dalekozrací se narodíme, po čase se ale toto rozostřené vidění upraví a člověk pak vidí obvykle normálně – jak na dálku, tak i na blízko. Některým však tato dalekozrakost zůstane. Lidé však o této vadě neví, protože se projeví až mnohem mnohem později. Proč? Může za to vysoká elastičnost čočky, která je schopna dalekozrakou čočku doostřit. Bohužel s věkem tato schopnost čočky ubývá, až nakonec zcela zmizí. A právě v tento okamžik se projeví vada, s níž jste se už vlastně narodili. Ponejvíce k tomu dochází po 40 roku života. Nejtypičtějším projevem dalekozrakosti je přitom špatné vidění na blízko. Najednou jakoby jste potřebovali delší a delší ruce.

O dalekozrakosti

Dalekozrakost se v dioptriích značí znaménkem +. Vada se vyskytuje od +0,25 až +20. Naštěstí valná většina lidí nepřesáhne šest dioptrií. Dalekozrakost je možné členit do třech kategorií. Od +0,25 – + 3 je lehká dalekozrakost.  Od +3 – +6 se pak jedná o středně závažnou dalekozrakost. Zajímavé je, že s objevem dalekozrakosti se často náhle objevuje i šilhání a tupozrakost.

Jak se dalekozrakost projevuje?

V dětství a v mládí obvykle nijak. Jestliže vady nejsou až tak veliké, oko se s tím dokáže vyrovnat. Časem, tedy s věkem, však tento sval ochabuje a zaostřit bude čím dál obtížnější. Oči se víc namáhají, a to může vést k pálení a řezání očí, bolesti očí, bolesti hlavy, k únavě, snížené výkonnosti, nevolnosti, stresu a nepříjemným pocitům při čtení. Mezi první projevy patří rozostřené vidění, a to nejen do blízka, ale i do dálky.

 Léčba dalekozrakosti

Stav se léčí spojnými čočkami, čili spojkami. Není to však léčba, jde o řešení stávající vady, která stále zůstává. Spojky jsou vsazeny do brýlí anebo mohou být užívány v podobě kontaktních čoček. Stav je však možno řešit moderními laserovými a chirurgickými zákroky. Princip léčebného řešení laserem spočívá ve změně zakřivení oční rohovky. Zákrok je bezpečný a bezbolestný. Tato operace není vhodná pro lidi s příliš tenkou rohovkou, čili vadou nad 4 dioptrie. V této fázi pak může být nahrazena nitrooční čočka nahrazena na umělou. V některých stavech se může provést i kombinovaný zákrok, kdy se oko upravuje jak chirurgicky, tak i laserem.

 Stav po operaci

Bezprostředně po operaci je vidění mírně zamlžené, ale lepší vidění na sebe nenechá příliš dlouho čekat. O oči je nutné se starat přesně podle instrukcí daných klinikou a do očí si si budete kapat kapky předepsané lékařem.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *