S věkem narůstá riziko vzniku dehydratace. Až u 80% seniorů se otupují chuťové pohárky a oni pak díky tomu pociťují potřebu tolik jíst a pít. Pozor,  jde pouze o domnělou nepotřebu. Tělo ve skutečnosti jídlo i tekutiny potřebuje stále, i když ve zmenšené míře.

Výzkumy prokázaly, že dehydratací trpí až 50% lidí vyššího věku. V případě hospitalizovaných dehydratací trpí až 30% z nich. Kromě chuťových pohárků za nízký pocit žízně může i zvýšená konzumace různých léčiv, choroby dásní, diskomfort díky umělému chrupu, zhoršením duševních funkcí – hlavně zapomnětlivosti, omezenými finančními prostředky, osamělost, smutek, deprese a zhoršená pohyblivost.
Na vzniku dehydratace se negativně podepisuje i stárnutí vnitřních orgánů, čímž se zhoršuje i vstřebání živin a tekutin. Zároveň rovněž klesá i jejich dovednost je využít, což pak může vést k dehydrataci i přes zdánlivě dostatečný přísun tekutin.

Rizika dehydratace

Úskalí dehydratace nespočívá jen v únavě, slabosti, sklonu k mdlobám, bolesti hlavy, podrážděnosti a podobně. Dehydratovaný senior se ocitá v mnohem větším riziku vzniku krevních sraženin.

Co je vlastně dehydratace?

Dehydratace představuje stav, kdy tělo ztrácí vodu, a to bez náhrady. K dehydrataci přitom může dojít několika způsoby. Ztráta tekutin se přitom negativně podepisuje na funkci organismu. Při neřešení tohoto stavu může v konečném výsledku dojít až k úmrtí.

Co je důležité si uvědomit?

Pocit žízně je subjektivní. Když žízeň nemáme, neznamená to, že naše tělo tekutiny nepotřebujeme. Pít je nutné i tehdy, když žízeň nemáme. Pocit žízně je pouze varovným signálem a rozhodně by neměl být podnětem k tomu, abyste se konečně napili. Nižší pocit žízně trápí hlavně ženy. S nárůstem věku se tento stav ještě zhoršuje.

Dehydratace u seniorů

Byť u seniorů dochází ke snížen celé řady tělesných funkcí, mají tím pádem i nižší nároky na množství vody, protože pro ně už není potřeba. Jenomže senioři mají zároveň i horší schopnost ledvin. Ty již nejsou schopny regulovat množství vyloučené moči a produkují jí více, čímž dochází k nežádoucím ztrátám. A proto, i když by se mohlo zdát, že pro funkci organismu tolik tekutin nepotřebují, je důležité, aby i ve stáří pili stejně.

Jak se pozná dehydratace

Tak krom odběrů se pozná celkem dobře i podle suché kůže a svraštělé řasy, která se velmi ztěžka vrací do původního stavu. Dalším dobrým vodítkem je i tmavá moč, oschlý jazyk a suché rty.

Jak vyléčit dehydrataci?

Základem rychlého řešení dehydratace je rehydratace, čili zavodnění. Může se jednat o infuzní terapii a u mírnějších stavů je nutno dohlédnout na dostatečný klasický příjem tekutin. Pozor, u těch, u nichž zlobí srdíčko, je nutné dávat pozor, aby infuze nebyla podána rychle, protože by došlo k přetížení srdce, a to by mohlo selhat.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *