Draceny v současnosti patří k nejoblíbenějším a také nejrozšířenějším pokojovým rostlinám v českých domácnostech. Představují jedinečný způsob, jak si domů přinést trochu exotiky a to jen za pár korun. Malá dracena vás vyjde v květinářství jen na několik desítek korun. Za vzrostlou zaplatíte sice více, ale je to celkem zbytečné, jelikož si ji můžete doma vy sami pohodlně vypěstovat.

Draceny sice vypadají jako palmy, druhem to ale palmy vůbec nejsou. Jedná se o rostliny z čeledi agáve, které pocházejí z Afriky. Mohou mít vzhled stromu i keře. Ty, co se pěstují u nás, dorůstají nejvíce do výšky 150 centimetrů. Dají se navíc i různě upravovat a zkracovat. Máte tedy jistotu, že tato rostlina váš byt rozhodně nepřeroste.

Kam umístit dracenu

pěstování draceny

Pěstování draceny

Draceně se bude nejlépe dařit na světlém a teplém místě. Nemá ráda přímé sluníčku, a pokud ji tedy pěstujete u okna, je dobré zastínit žaluzií. Bude se jí tedy dařit i v polostínu. Vyvarujte se pěstování draceny v místnosti s extrémní teplotou – špatně snáší teploty, které stoupají nad 25 stupňů, a nebudete se jí ani dařit v teplotách pod 15 stupňů. Z tohoto pohledu se jedná o ideální rostlinu do bytu.

Přesazování

Dracena během svého růstu nevyžaduje příliš mnoho péče. Častému přesazování byste se měli spíše vyhnout. Obvykle ji stačí přesadit jednou za dva roky, ideálně na jaře. Květináč na dracenu by měl být spíše nízký, ale dostatečně široký, aby měla místo na svůj růst. Půda by měla být bohatá na humus. Je dobré pro pěstování zvolit směs drnovky, listovky a písku. Rostlině vytvořte dostatečnou drenáž.

Při přesazování je možné dracenu také různě upravovat. Stačí ji navrchu zaštípnout a uříznutý vrcholek dát do sklenice s vodou a dřevěným uhlím, kde vám zakoření. Následně se vpíchne do květináče k seříznuté rostlině. Množit můžete i pomocí kmínkových řízků, které dosahují délky alespoň 10 centimetrů. Tyto řízky se pak mohou dát rovnou do země, v niž i zakoření.

Hnojení draceny a nároky na vodu

Pokud se týká zálivky, stačí rostlinu zalívat pravidelně – škodí jí extrémní sucho i přemoření. Důležitější je pro ni však dostatečná vlhkost vzduchu, která by se měla pohybovat až kolem 85 %. I když tak moc vlhký vzduch doma nemáte, můžete ho draceně vytvořit tím, že ji budete pravidelně rosit. Rosení je potřeba především v horkých letních dnech. V zimě zase roste draceny, které jsou umístěné blízko topení. Ty vzduch přirozeně vysušuje.

Speciální tekutá hnojiva

Pro hnojení vám doporučujeme koupi speciálního tekutého hnojiva na draceny. Využít můžete také univerzální hnojivo na pokojové rostliny. Hnojit byste ale měli pouze během jarních a letních měsíců – od března do září. Během zimy má dracena klidové stádium. To znamená, že hnojení nevyžaduje.

Draceny jsou ideální i pro pěstitele začátečníky, kteří hledají pěkné a nenáročné rostliny, co by mohli pěstovat ve svém pokoji. Zakoupit je můžete v celé škále druhů s jednobarevnými i s různě zbarvenými listy.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *