Durman je trvalka a keřovitá rostlina. Často se můžete setkat i s nesprávným názvem datura. Patří mezi exotické rostliny pocházející z And, má dřevnatý kmen a jeho květy připomínají trumpety – proto se i často označují jako „andělské trumpety“. V literatuře se můžete setkat také s latinským názvem této rostliny, který zní Brugmansia. Je ideální na pěstování v nádobách.

Zajímavostí je, že i pokud chcete durman pěstovat na záhonu, je lepší ho s květináčem zapustit do země – v dnešním článku se dozvíte, proč tomu tak je. Barvy květů durmanu nabývají bílých, žlutých a růžových odstínů. Jsou krásné pro svou sytou barvu i velikost, které dosahují. Durman kvete v průběhu celého roku. Záleží totiž na druhu, který si pro své pěstování vyberete.

Vhodné podmínky pro pěstování durmanu

durman - pěstování

Pěstování durmanu

Pro úspěšné pěstování durmanu je dobré zajistit mu podmínky, ve kterých vám bude prosperovat. Například byste měli vybrat slunné stanoviště a k rostlině, která už je dostatečně vzrostlá, umístit oporu, kolem níž se bude moci pnout. Durman nemá rád vítr a také ostré polední slunce. Vhodný je tedy i polostín.

Ideální pro pěstování v květináči

Durman je specifický tím, že se jedná o přenosnou rostlinu. To znamená, že během léta se pěstuje venku na záhonu nebo na terase a na zimu je potřeba jej zazimovat – dát do místnosti s teplotou kolem 10 stupňů. V zimě se také snižuje jeho zálivka a hnojení, které je v sezóně vhodné jednou týdně. Abyste durman mohli přenést do chladu, nedá se vsadit na záhon. Můžete ho ale do záhonu vložit i s jeho květináčem nebo třeba v drátěném koši, který na podzim opět vyjmete. Jestliže byste nechali durman celý rok venku na záhonu, zmrznul by vám.

Durman nebo datura?

Ačkoliv se durman často označuje také jako datura, není to ta samá rostlina. Datura, byť na první pohled durman připomíná, se řadí mezi letničky. Má rovněž bílé květy svým tvarem připomínající trumpety. Na podzim datura usychá. Po jejím odkvětu si však můžete nechat semena a ta zase na jaře vyset na svůj záhon. Datury i durmany mají mezi pěstiteli mnoho příznivců. Jestliže se vám durman líbí, ale nemáte možnost, kde nechat rostlinu přezimovat, je ideální zvolit daturu, se kterou je tak i méně práce.

Jaký durman je vhodný pro pěstování?

Mnoho lidí si láme hlavu s tím, že neví, jaký durman si pořídit, aby jim pěstování šlo a přinášelo jim radost. Připravili jsme proto pro vás krátký přehled odrůd, které jsou u durmanů aktuálně nejoblíbenější. Velmi oblíbené jsou odrůdy Brugmansia arborea a candida, které krásně kvetou. Jestliže nemáte místo na sluníčku ve své zahrádce, můžete vyzkoušet Brugmansii bicolor, která je vhodná také do polostínu.

Na podzim či v zimě kvetou odrůdy suaveolens a aurea. Svými květy brzy z jara vás potěší odrůda sanquinea. Všechny durmany jsou však prudce jedovaté. Pokud se tedy budete rostliny dotýkat, umyjte si pak vždy ruce.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *