Rádi nosíte šátky? Jedná se o užitečné pomocníky za hezkého i chladného počasí. Šátek se dá nosit na krku i na hlavě. V současné době již můžete vybírat z celé škály motivů, velikostí a materiálů. Dříve však byly obvyklé jen šátky typicky uvázané na hlavách našich babiček, které je tímto jedním způsobem nosili celoročně.

Na internetu najdete mnoho osvědčených návodů, jak si šátek uvázat. Některé z nich jsme pro vás přejali i do tohoto článku. Vázání šátku sice není složité, rozhodně ho ale nedoporučujeme vázat na poslední chvíli. Vždy je lepší si návod předem vyzkoušet a zjistit, jak vám vázání vyhovuje. Navíc nějaké vázání je vhodné na obdélníkový střih šátku, jiné zase na šátek čtvercový.

Rychlé způsoby vázání šátku

jak uvázat šátek

Jak uvázat šátek

Asi nejrychlejší a nejsnadnější je vytvořit na šátku obyčejný uzlík. Takový šátek si můžete dát na hlavu nebo i na krk. Stačí ho přeložit na polovinu, aby vám z něj vznikl trojúhelník. Na hlavě se šátky už příliš nenosí, jelikož je nahradili různé klobouky. Když ale hledáte ochranu proti slunci, větru nebo chladnu a nemáte nic jiného po ruce, může šátek spolehlivě posloužit.

Šátek přes hlavu i na ramena

Pokud nechcete mít šátek na ramenou, můžete si ho stejným způsobem i ovázat kolem krku. Akorát je potřeba jeho volné cípy omotat. Uzlík se udělá pak na konci, případně je možné udělat uzlíky dva, abyste měli jistotu, že se šátek opravdu nerozváže.

Efektní vázání šátku

Volné konce se dají nejrůzněji protahovat. Oblíbené jsou také variace s podlouhlými šátky, které kolem krku mohou vytvořit velmi efektní smyčku. Šátek také můžete zvýraznit různými ozdobami, které mu dodají šmrnc. Kratší šátky se dají vázat do úhledných uzlíků nebo ve stylu kravaty – i to určitě stojí za vyzkoušení.

Jak dobře se šátek váže obvykle záleží na jeho velikosti. Obdélníkové a delší šátky je ideální přeložit na polovinu. Pokud jsou tenké, překládat je nemusíte. Tak se vám s nimi bude nejlépe pracovat. Čtvercové šátky přeložené na jednu polovinu by byly příliš krátké, proto se častěji přikládají k sobě jejich cípy. Šátek se vám tak výrazně prodlouží a bude se vám s ním mnohem lépe pracovat. Šátek rozhodně nevažte po každé stejně, ale snažte se inspirovat novými trendy.

Jak na výběr šátku

Šátek je univerzálním doplňkem ke kabátům, sakům i bundám. Stačí si jen vybrat takový, který bude svou barvou i svým stylem pěkně ladit. Rozhodně byste při výběru šátku měli vsadit na kvalitní materiály. Zatímco na jaro a léto stačí lehčí šátky, které jsou prodyšné a zabrání pocení. Na zimu je určitě vhodné sáhnout po nějaká hřejivější variaci. Nenoste jen šedé, černé a hnědé šátky, ale vyzkoušejte si i něco více barevného, co rozzáří šeď ulic a vám dodá dobrou náladu.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *