Pokud vám zemře blízký člověk, je to tragická událost. Je však ale i potřeba zařídit všechno nezbytné pro jeho pohřeb. Připravili jsme tak pro vás článek, ve kterém se dozvíte, na co vše byste neměli zapomenout. Pohřeb je nejlepší začít zařizovat okamžitě, abyste vše stihli bez shonu a stresu a měli i dostatek času na truchlení.

Příbuzní sice nejsou povinni pohřeb zajistit, je to ale dobrým zvykem. Jelikož pohřby probíhají přibližně týden po smrti, je nutné začít vše řešit okamžitě. To, jak bude celý pohřeb vypadat, by mělo vycházet z přání nebožtíka. Jestliže se vám s ničím konkrétním nesvěřil, snažte se do něj vžít a zkuste zrealizovat takový pohřeb, o kterém víte, že by si ho přál. Raději než něco okázalého, volte však pohřeb skromnější.

Kontaktování pohřební služby

jak zařídit pohřeb

Jak zařídit pohřeb

Jestliže vám blízký člověk zemře doma, je na prvním místě zavolat lékaře. I když vidíte, že je člověk opravdu mrtvý. Lékař po příjezdu konstatuje smrt a vystaví tzv. ohledací list, který je potřebný pro pohřební ústav.

Následně můžete kontaktovat pohřební službu. Vyberte si kteroukoliv službu – výběr je na vašem uvážení. U pohřební služby následně objednáte celý pohřeb. Pokud se bude konat za delší dobu než 1 týden po úmrtí, většinou vychází dráže, protože rostoucí náklady na tělo uložené v chladícím zařízení. Proto byste s pohřbem neměli otálet, obzvlášť pokud ho chcete udělat v soukromí a není tedy potřeba nic dlouho předem oznamovat.

Co je potřeba k objednávce pohřbu

Abyste mohli objednat pohřeb, budete potřebovat několik základních dokumentů. V první řadě se jedná o váš občanský průkaz a o občanský průkaz zemřelého. K němu dodáte ještě rodný list. Dále je potřeba občanský průkaz partnera zemřelé osoby nebo oddací list – jedná se o případ, kdy se budou dávat k sobě do hrobu. Připravte také oblečení do rakve a zálohu na pohřební služby. Mnoho lidí si na svůj pohřeb šetří, aby těmito náklady nezatěžovali svou rodinu.

Samotný pohřeb

Samotný pohřeb by měl probíhat podle představ nebožtíka. Dopředu oznamte jeho úmrtí. K tomu se využívá parte, které jen stačí vložit do poštovní schránky. O jeho tisk a rozeslání se můžete postarat vy sami. Pokud na to ale nemáte čas či náladu, můžete tuto nepříjemnou povinnost přenechat také pohřební službě. U samotného pohřbu si můžete vybírat mezi pohřbem do země a kremací. Většinou záleží na tom, jaký máte hrob. Pokud chcete kremaci a hrob nemáte, můžete využít třeba rozptylové loučky nebo si vzít popel se zesnulým domů.

Cena za pohřeb

Kolik za pohřeb zaplatíte, je velmi individuální. Hodně záleží na tom, jakou vyberete rakev. Cena za ty nejlevnější se pohybuje kolem 4 000 Kč. Něco musíte zaplatit také za vykopání hrobu a za další služby, jako třeba za dopravu, za květinovou výzdobu a další nezbytnosti. Pohřeb tak může vyjít klidně i na 20 000 Kč. Jestliže chcete pořádat smuteční hostinu, tak se vám i ta výrazně prodraží.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *