Zajímá vás, kdy půjdete do důchodu? Přečtěte si náš článek, ve kterém vám zodpovíme všechny otázky, co vás zajímají. Odchod do důchodu neodmyslitelně souvisí se stářím. Ať už máte fyzicky náročnou práci, nebo naopak celý den sedíte za kancelářským stolem, platí pro vás stejné pravidlo. Věk pro odchod do důchodu totiž neurčuje, jak náročnou práci vykonáváte, ale kolik máte odpracovaných let.

Doba, kdy půjdete do důchodu, je individuální. Hodně vám v ní napoví kalkulačka, kterou najdete na internetu. Na ní si totiž můžete spočítat svůj důchodový věk. Obvykle stačí zadat pouze datum narození, pohlaví a ženy by ještě měly zadat počet dětí, jelikož se u nich zohledňuje počet dětí, které vychovaly – pouze však u žen narozených do roku 1975.

Důchodový věk

kdy půjdu do důchodu

Kdy půjdu do důchodu?

Znáte svůj důchodový věk? Pokud ne, na internetu najdete přehledné tabulky, ze kterých zjistíte, v kolik letech budete mít nárok jít do důchodu. Muži, kteří se narodili před rokem 1936, mohli jít už v 60 letech a ženy chodily nejdéle v 57 letech, protože se jim ještě odečítaly roky za děti – nejdříve mohly jít do důchodu v 53 letech.

Věk pro důchod je na vzestupu

Dnes je tato doba dávno pryč a aktuálně důchodový věk nezadržitelně stoupá přes 60 let. U mladých ročníků je tedy možné, že půjdou až v 70 a více letech. Jedním důvodem je, že se náš věk stále prodlužuje. Ženy se průměrně dožívají přes 80 let, a pokud by šly do penze třeba už v 53 letech, mohly by strávit třeba 30 let v důchodu. Rovněž ve státním rozpočtu chybějí peníze na výplaty důchodů, proto je nutné odchod do něj odložit.

Předčasný odchod – ano či ne?

Jestliže vás vaše práce už ubíjí, je na vás náročná a vy ji nezvládáte, nebo jste dostali nečekaně výpověď a máte obavy, že už žádné další zaměstnání neseženete, můžete do důchodu jít i předčasně. Toto rozhodnutí vám ale příliš nedoporučujeme, jelikož by se vám výše vašeho starobního důchodu mohla natrvalo výrazně zkrátit. Samozřejmě záleží i na tom, o kolik měsíců či let dříve byste do penze šli.

Přivýdělek k důchodu a odkládání penze

Pokud jste dosáhli důchodového věku, ale stále se na odchod do důchodu necítíte, můžete ještě pracovat. Mnoho lidí se obává i toho, že se budou cítit ve stáří nepotřební a na obtíž. Pro spoustu seniorů není finanční situace nijak příznivá a tak se snaží co nejdéle zůstat v práci, aby si alespoň ještě chvíli udrželi svou současnou životní úroveň. I když totiž budou mít vysoký důchod, jejich příjem rozhodně výrazně klesne.

Zajímavou možnosti je také odchod do důchodu ve standardním termínu a přivýdělek. Do určité výše vydělaných finančních prostředků totiž nemusíte platit daně ani pojištění, takže se vám taková brigáda určitě vyplatí. Mnohdy je možné domluvit se na ní i ve svém stávajícím zaměstnání, které se vám nechce opouštět nebo naopak kde jste vy nepostradatelní. To, kdy půjdete do důchodu, závisí tedy z velké části i na vás.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *