Senioři mají tendenci málo jíst, stejně jako jsou na štíru s dostatečným pitným režimem. Negativně se na tomto stavu podepisuje i smutná skutečnost toho, že většina seniorů se potýká s nuznými ekonomickými podmínkami.  Je to paradox, protože v tomto věku, možná ještě více než v mládí, potřebují senioři dostatek pestré, vyvážené a pravidelné stravy.
Pamatujte si, nedostatečná výživa se vždy negativně podepíše na zdravotním stavu každého člověka, nejen seniora. Výživa významně ovlivňuje fyziologické, anatomické a funkční změny, které úzce souvisí s jeho celkovým zdravotním stavem. Správná výživa snižuje nemocnost, zkracuje délku léčby jiných onemocnění, snižuje počet komplikací, zkvalitňuje život a prodlužuje lidský věk. Nesprávná výživa naopak urychluje proces stárnutí, oslabuje imunitní systém, zhoršuje hojení ran, svalová slabost může vést k pádům a následným zlomeninám. Malnutrice také podporuje výskyt civilizačních chorob.

Co je vlastně malnutrice?

Je to stav, kdy základní energetická spotřeba není dostatečně kompenzovaná příjmem. Tristní je, že tímto stavem trpí skoro všichni osmdesátiletí senioři. Nejčastějším typem malnutrice je proteino-energetická malnutrice, což je zcela prosté hladovění. To vede k hubnutí. Nejprve je energie brána z energetických zásob a následně dochází k likvidaci svalové hmoty.

Proč tolik malnutrice trápí seniory?

Mezi nejčastější příčinu patří defekt chrupu nebo onemocnění slinných žláz. Dále seniory trápí i onemocnění dutiny ústní, jícnu, trávícího traktu a jiných chorob. Malnutrice je spojena i s poruchou polykání, snížená chuť k jídlu, dyspepsie, deprese, demence, omezená hybnost, imobilizace a rovněž i sociální faktory či vliv léků. Zapomenout nesmíme ani na rakovinu.

Diagnostika malnutrice

Diagnostika není nikterak složitá. Zpočátku je důležité vytvořit anamnézu. Senior se váží a zjišťuje se jak mocný je váhový úbytek. Zjišťují se i stravovací návyky, množství snědeného jídla, a také se zajímá o to, co se jí. Nezbytné je i ověřit, zda jej netrápí bolest břicha, průjmy, zvracení a zácpu. V další fázi se provádí fyzikální vyšetření v jehož rámci se sleduje stav otoků. V dalším kroku se vykoná hematologické, biochemické a imunologické vyšetření. Lékař se zajímá i  o podkožní tuk.

Jak řešit malnutrici?

Seniory je nutno ke správnému stravování povzbuzovat. I když nemají chuť mohou konzumovat oříšky, klidně i mleté a jakkoliv upravené. Pomoci může i ořechové máslo, oříškové sušeky a podobně. Jíst by měli i dostatek čerstvého ovoce, zeleniny a zakysaných výrobků. Nebojte se vajíček, pochutnejte si na bílcích, míchaných vejcích a omeletách. Vhodnou potravinou je mléko a další mléčné výrobky, sýrové sendviče, nudle, polévky a rýže. Jestliže jste nuceni držet dietu, buďte kreativní, pohrajte si s bylinkami i kořením.

 Jak řešit malnutrici?

Seniory je nutno ke správnému stravování povzbuzovat. I když nemají chuť mohou konzumovat oříšky, klidně i mleté a jakkoliv upravené. Pomoci může i ořechové máslo, oříškové sušenky a podobně. Jíst by měly i dostatek čerstvého ovoce, zeleniny a zakysaných výrobků. Nebojte se vajíček, pochutnejte si na bílcích, míchaných vejcích a omeletách. Vhodnou potravinou je mléko a další mléčné výrobky, sýrové sendviče, nudle, polévky a rýže. Pakliže jste nuceni držet dietu, buďte kreativní, pohrajte si s bylinkami i kořením. Podpořte fyzickou aktivitu, abyste měli chuť k jídlu. Posílíte tak navíc i své kosti a svaly. V případě, že vás trápí zapomínání anebo špatná ekonomická situace, pište si nákupní seznamy, zkuste si vše propočítat, vytvořte si jídelníčky, choďte na hromadné nákupy třeba se sousedem, pak to vyjde levněji a požádejte o pomoc. Pomoci vám přitom nemusí pouze rodina ale i komunitní služby a sociální služby. 

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *