Není ničím výjimečným, když se staří lidé stanou obětí manipulace. Stačí, když budete mít slabou vůli a nebudete umět říci hned a obětí se stanete tak rychle, že ani nebudete vědět, jak jste se do takové situace dostali. Nenechte tedy druhé, aby s vámi manipulovali, buďte neoblomní a stůjte si za svým názorem.

Manipulace se vyskytuje u lidí v každém věku. Právě ale senioři, kteří mají slabší vůli, chtějí vyjít každému vstříc nebo už příliš nerozumí moderním věcem, mohou být jejím cílem. Manipulaci můžete být vystaveni téměř od každého ve svém okolí. Je běžná v rodině, mezi známými i u cizích lidí – skvělými manipulátory jsou například podomní prodejci, kteří vám lehce vnutí produkt, o který jste ani zpočátku neměli zájem.

Co je to manipulace

manipulace

Manipulace

Definice manipulace zní, že je to termín, který označuje snahu o působení na myšlení druhého. Manipulátor je člověk, který se vás bude snažit přesvědčit o tom, že jeho myšlenky, názory či jednání jsou ty jediné správné. Oběť manipulace většinou nemá dostatek vlastní iniciativy, aby takovému jednání odolala. Ani si často nemusí uvědomit, že je s ní manipulováno.

Manipulátor totiž není nijak agresivní. Ba naopak, snaží se budit příjemný dojem a získává u druhého člověka sympatie. Takže až si uvědomíte, že jste se stali obětí manipulace, je většinou už pozdě a náprava není možná nebo je příliš složitá a bude vás stát mnoho času.

Dělení manipulace

Manipulaci můžeme dělit na několik typů. Základní je rozdělení na manipulaci přímou a nepřímou. Přímá manipulace se jinak označuje také jako manipulace nátlaková, při které je obcházena vaše vůle a vy si uvědomujete, že proti ní musíte něco udělat. Nepřímá manipulace je taktizující a vy si při ní nejste vědomi, že by s vámi bylo nějak manipulováno.

Pokud manipulaci označíme jako altruistickou, má s ní zisk manipulovaný. Když se jedná o manipulaci egocentrickou, získává manipulátor. Dále je známá také spouštěcí manipulace nebo obranná manipulace, která se využívá jako reakce na předchozí jednání.

Jak se bránit proti manipulaci

Dá se nějak bránit proti manipulaci? Je to vůbec možné? Ano, obrana proti manipulaci existuje. Můžeme vám poradit, abyste byli obecně nedůvěřiví a obezřetní. Ať už jedná s cizí nebo blízkou osobou, neměli byste si nechat skákat do řeči nebo se nenechat ovlivnit sílou hlasu.

Pomůže ignorace a prostoduchost

Manipulátora rovněž můžete ignorovat nebo předstírat svou prostoduchost. I to jsou způsoby, jakým můžete na manipulaci vyzrát. Změňte svou perspektivu nebo se pokuste přerušit rozhovor a z celé situace vystoupit. Nenechte sebou zbytečně manipulovat ve prospěch někoho jiného. Manipulaci v rodině poznáte hůře, ale v kontaktu s cizímu lidmi se jí můžete vyhnout tak, že si je například vůbec nepustíte do svého domu – což je dobré řešení i z mnoha dalších důvodů.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *