MRSA je zkratkou pro Methicilin-Rezistentní Staphylococcus Aureus, což je bakterie, z níž se orosí čelo nejednomu doktorovi. Jedná se totiž o silně rezistentní bakterii, která může dát člověku pořádně zabrat a v těch nejhorších jej může de facto “zavraždit”.

Tenhle zlatý stafylokok způsobuje celou řadu infekcí a bohužel na něj prakticky nepůsobí žádná antibiotika. Pro bakterii je zcela typické, že v těle vytváří na různých místech opouzdřen dutiny vyplněné hnisem. Tahle zlatá odolná potvora pak dokáže řádně ztížit i jinak zcela banální onemocnění. Vůbec první kmeny MRSA se významněji objevily koncem devadesátých let minulého století. Jde o typickou nozokomiální infekci, která koluje v nemocnici. Nejvíce nebezpečná je pro pacienty po operacích, těžkých úrazech, pro lidi s horší imunitou a pro seniory.

MRSA potíže

Infekce MRSA nejčastěji postihuje kůži, kde způsobuje obvykle mírnou infekci, která se projevuje vředy. Infekce nejprve začíná zarudnutím, objeví se malé červené hrboly, které se podobají pupínkům, ty se rychle promění v hluboké bolestivé abscesy, které je potřeba odstranit. Někdy bakterie může projít až tak hluboko, že se dostane do krve a jí je roznášena do celého těla. Nákaza MRSA však může na kůži i vážnější potíže a rovněž se může dostat do chirurgické rány, kde může způsobit nemalé potíže. Velmi nebezpečná je tehdy, když se dostane do plic, krevního oběhu, kloubu anebo močových cest. Většina z nich není naštěstí nikterak vážná, ale některé z nich mohou člověka ohrozit na životě.

Co byste o MRSA měli ještě vědět?

Když jste zdraví tak vám nic neudělá. Zcela běžně se nachází na naší kůži i sliznici nosu. Problém nastává, když se dostane do těla. Bakterie je sice známá od devadesátých let minulého století, ale odhalena byla ve skutečnosti v roce 1961. MRSA je rezistentní na meticilin, amoxicilin, penicilin, oxacilin a mnoho dalších antibiotik.

Jak se MRSA šíří?

MRSA se šíří kontaktem kontaktem kůže z kůží. Nákazu můžete rozšířit i sami prostřednictvím tkaniny. Rizikovými faktory jsou již užívající antibiotika, otevřené rány, zavedené katetry a podobně. Možná vás zaujme, že do rizikové skupiny patří i ti, jež se účastní kontaktních sportů, nedodržování hygieny a v ohrožení jsou i muži milující muže. Není vhodné si proto půjčovat ani oblečení bez toho aniž byste ho vyprali. To platí i u nákupu nového oblečení. Ve fázi zdraví vás bakterie sice neohrozí, jakmile jste však oslabeni, smlsne si na vás.

Diagnostika MRSA

Správná a rychlá diagnostika je pro léčbu klíčová. Pro odhalení infekce se provádí laboratorní vyšetření na odhalení kmenů MRSA. Jedná se o vyšetření PCR real-time a PCR kvantitativně. Rychlý test je i aglutinace latexu, který se zaměřuje na zachycení bílkoviny PBP2a.

Léčba

I když léčba MRSA je velmi problematická, naštěstí stále ještě existují antibiotika, která jsou účinná. Naštěstí některé stavy není zapotřebí antibiotiky léčit. 

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *