Pod nic říkajícím pojmem nauzea se skrývá pocit nevolnosti, nepohodlí v žaludku, který doprovází i nutkání na zvracení. Tento pocit není možné značit za onemocnění, ale jde pouze o celkem nespecifický příznak, jež se může objevit z celé řady důvodů. Ty mohou být spjaty nejen s nějakým zdravotním problémem, ale i s užíváním některých léků.
I když je nauzea ponejvíce spjata s žaludkem, vyvolávat ji může zdravotní problém kdekoliv jinde v těle. Tak, jako u jiných problémů, i zde ji může vyvolávat příčina vážného i nevážného charakteru. Víte, že nauzea může být spjata i s psychikou?

Co vyvolává nauzeu?

Nutno říct, že mechanismus vzniku nauzey do dnes není znám. Ví se však, že tento pocit je koordinován z center v mozkové kůře. Nauzea je spojena se sníženou pohyblivostí žaludku. Zvracení se sice u nauzey objevuje velmi často, ale není to mu tak vždy.

Příčiny nauzey

Mezi nejčastější příčiny nevolnosti je kinetóza, nevolnost vznikající při cestování dopravními prostředky. Velmi často se nauzea objeví jako následek dietní chyby, požití zkažených potravin anebo při výskytu infekčního onemocnění. Nevolnost může vzniknout i z mnoha jiných zdravotních příčin. Velmi často doprovází tyto choroby: gastroenteritida, chřipka, ledvinové kameny, cukrovka, vředová choroba žaludku a duodena, rakovina, zápal plic, zánět slinivky, po otřesu mozku, doprovází i selhání ledvin, virová hepatitida, plané neštovice, syndrom dráždivého tračníku, syndrom mezenterické tepny i u vysokého krevního, závrať, addisonova choroba, migréna, apendicitida, gastroezofagický reflux, infarkt myokardu a nitrolebečního tlaku.
Za nevolností může být i špatná psychika, únava, deprese, chronický únavový syndrom, stres,  vztek, spánkový deficit, strach, abstinenční syndrom.
Zcela běžně se nauzea objevuje i v době těhotenství a menstruace, přejedení.

Příznaky, které doprovází nauzeu

  • pocení
  • závrať
  • slabost
  • bolest břicha
  • nechutenství
  • třesavka

Diagnostika a léčba

Abyste se nauzey zbavili, je zapotřebí vědět, co ji vyvolává. Provádí se základní vyšetření, jako laboratorní testy (hladina krevního cukru, močoviny, minerálů, jaterních testů a podobně) a třeba ultrazvuk břicha, CT mozku a podobně.

Léčba

Základ je nemocného uklidnit a jeho stav neznevažovat. Krátkodobě se můžou podávat antiemetika. Proti nepříjemnému stavu vám může pomoci také zázvor, heřmánek a olej z máty peprné. Pozor zázvor není vhodné konzumovat tam, kde je málo krevních destiček. První pomocí při nauzee může být i studený obklad na čele a soustředění se na dýchání a odpoutání myšlenek. Vyhýbejte se i vydýchaným prostorám a výrazným vůním a zápachům. Preventivně vám může pomoci i vitamín B6. Zkusit můžete i akupresuru. Při návalu nevolnosti zmáčkněte prvým palcem levé předloktí na vnitřní straně předloktí asi 5 cm od zápěstní rýhy. Pevně bod stiskněte a vydržte 1 minutu. Pak ruku posuňte o půl prstu blíže k zápěstí a opět na minutu pevně stiskněte. To samé zopakujte i na pravém předloktí.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *