Stařecká nedoslýchavost je označována za presbyakuzi  a je charakterizovaná hlavně tím, že člověk není schopen vnímat vysoké tóny. Dnes touto chorobou trpí i mladší ročníky, protože se často zbytečně vystavují velkému hluku.

Vznik tohoto onemocnění není způsoben žádnou chorobou, ale přirozeným stárnutím organismu. S nárůstem věku, postupně stárne celé tělo a tedy i ucho. Nutno říct, že to, jak k tomu dochází, můžeme ovlivnit svým způsobem života (ovlivní to hlavně hluk, vlhkost, prašnost prostředí). Tímto onemocněním trpí cca 5% populace.

Projevy stařecké nedoslýchavosti

Projevy jsou pro dotyčného celkem nenápadné. Nejprve to začíná s nevnímáním vysokých tónů. Člověk si tak neuvědoměle pouští vše hlasitěji. Stav se ale zhoršuje, a to tak, že postupně nemocný přestává rozumět  i běžné řeči. Nejhůře je na tom člověk tehdy, když se má snažit vnímat něčí hovor v hluku. Vnímání zvuku ztěžuje atrofie mozkové kůry. Tato choroba je nepříjemná v tom, že se poměrně významně podílí na izolaci člověka. Kvalita života se výrazně zhoršuje a nemocný může trpět i depresemi a ztrátou sebevědomí.
Nedoslýchavost však může způsobit i ledasco jiného.
Mezi další příčiny nedoslýchavosti patří:

  • ušní maz
  • zánět středního ucha proražení bubínku
  • oteoskleróza
  • zlomenina v řetězci kůstek
  •  znetvoření vnějšího ucha

Vyšetření

Pro odhalení nedoslýchavosti je důležité provést audiogram. Samozřejmě není ORL vyšetření.

Jak se bránit nedoslýchavosti

Mezi nejlepší prevenci vzniku nedoslýchavosti je snaha vyhnout se hlučnému prostředí  užívání ochranných pomůcek. Do prevence spadá i trénink sluchu, kdy budete své uši cvičit na jemné zvuky. Užívejte aspoň na několik minut denně absolutního ticha.

Léčba

Presbyacusii nní možné vyléčit. Nemocnému můžete pomoci naslouchadlem, které mu umožní normální komunikaci s okolím.
Nepodceňujte tento stav, protože pak může dospět k naprosté hluchotě, a to vám pak už nepomůže vůbec nic.

Ostatní poruchy sluchu

K velmi častým poruchám patří tinnitus a hyperakuze, což představuje zvonění v uších a zvýšenou citlivost na zvuk. Při tinnitu člověk slyší šum, pískot, nebo drnčení v různé intenzitě. Problémy  tu však jsou stále, v pravidelných i v nepravidelných intervalech a s různou intenzitou. Tinnitus je spojen se ztrátou sluchu. Problémy může způsobit i blokáda krční páteře. Přecitlivělost na zvuky, které jsou pro jiné lidi příjemné, u některých vyvolávají naopak pocity nepříjemné, a to až k nesnesení.

Typy sluchadel

Kanálová sluchadla – nejmenší typ sluchadel, která se vsazují hluboko do zvukovodu a proto jsou sotva viditelná. Sluchadlo snižuje problémy s hlukem větru, umožňuje uživateli lepší telefonní konverzaci a lépe rozezná směr příchozích zvuků.
Zvukovodová sluchadla – jsou velmi diskrétní. Tvoří ji pouze jedna část, která obsahuje veškerou
Závěsná sluchadla – tato naslouchadla jsou umístěna za uchem a pomocí trubičky je spojena s ušní tvarovkou. Jedná se o velmi výkonný model, který pomáhá osobám s těžkou ztrátou sluchu.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,
  1. Pavel says:

    Bývají postiženy obě uši stejně? Na jedno ucho (levé) slyším mnohem hůře, nebude za tím ještě něco dalšího? Mám 79 let.

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *