Přemýšlíte, v kolika letech budete moci jít do důchodu? Na internetu najdete kalkulačky důchodového věku, které vám tuto otázku zodpoví. Důchodový věk není pro každého stejný, ale závisí na mnoha aspektech, na něž se v tomto článku zaměříme. Ačkoliv se většina lidí na svůj odchod do důchodu těší, najdou se i tací, kteří se ho spíše obávají.

Důchodem ale rozhodně nic nekončí. Jedná se jen o další mezník ve vašem životě. Bohužel důchod a stáří se pro mnoho lidí pojí se zdravotními problémy a se snížením životní úrovně. Naštěstí je jen na vás, zda plánovaný odchod do důchodu využijete. U mnoha firem i státních institucí můžete ve své práci i nadále pokračovat. Někde si můžete v důchodu alespoň přivydělávat, aby vaše finanční situace nebyla tak tragická.

Jak spočítat důchodový věk

odchod do důchodu

Víte, kdy půjdete do důchodu?

Abyste mohli stanovit, v jakém roce půjdete do důchodu, je potřeba vědět několik základních informací. Pokud hledáte svůj důchodový věk, nebude to jistě pro vás žádný problém. Odchod do důchodu tedy ovlivňuje datum narození, pohlaví a počet dětí (počet dětí má vliv na starší generace).

Nárok na starobní důchod

Tím, že odejdete do důchodu, vám vznikne nárok na tzv. starobní důchod. Pro jeho přiznání tedy musíte dosáhnout patřičného důchodového věku a platit si po potřebnou dobu pojištění.

Bohužel se důchodový věk stále navyšuje, stejně jako se zlepšuje životní úroveň obyvatel a prodlužuje se život. Na důchod v našem státním rozpočtu nezbývají peníze, proto už není možné chodit do důchodu v 50 nebo 60 letech, jak tomu bylo dříve.

Zákon o důchodovém pojištění

Situaci zde ovlivňuje zákon o důchodovém pojištění a jeho změny, které vstoupily v platnost 1.1.2010.

U osob, které se narodily před rokem 1936, k žádným změnám nedošlo. Důchodový věk pro muže zde činil 60 let a pro ženy 57 let. Navíc ženě se za první dítě odčítá rok, za druhé dva rok, za třetí a za čtvrté tři roky a pokud vychová alespoň pět dětí, může jít do důchodu již ve věku 53 let.

Kdy půjdete do důchodu?

Důchodový věk mají stanovený i osoby, které se narodily po roce 1936. V roce 1971 navíc byl sjednocen důchodový věk pro muže a ženy a tyto ročníky již tedy nemohou odečítat roky za vychované děti. Pokud jste ale mladí, odchod do důchodu se vám ještě může o pár let prodloužit.

Nutnost penzijního připojištění a nárok od státu

Navíc na důchody nezbývají ve státním rozpočtu peníze a mnozí odborníci tak doporučují začít si platit penzijní připojištění, které je vhodné i pro mladé lidi a které vás má v budoucnu zajistit.

Pokud dosáhnete důchodu až po roce 2018, je aktuální potřebná doba pojištění, které se povinně odvádí české správě sociálního zabezpečení, stanovena na 35 let. Je jedno, zda jste zaměstnaní nebo jestli pracujete jako OSVČ.

Na internetu také najdete podrobné návody, jak si spočítat výši svého starobního důchodu. Zde záleží na tom, jak vysoký plat jste měsíčně pobírali – podle toho bude stanoven váš důchod.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *