Osteoporóza, čili řídnutí kostí, je nepříjemnou chorobou, která se projevuje sklonem k zlomeninám. Tato metabolická porucha vzniká na základě špatného metabolismu vápníku a jiných minerálů, které se do kostí nedostávají v dostatečném množství. Příčinou může být podvýživa, věk, ale i menopauza. Nejvíce touto chorobou trpí ženy.

Mezi typické projevy osteoporózy jsou:

  • boleti zad
  • závratě
  • zlomeniny předloktí
  • kompresivní zlomeniny obratlů
  • a jiné

Charakteristické přitom je, že na vzniku zlomenin není třeba nikterak velké násilí.

Za jednoho z nejčastějších viníků osteoporózy je menopauza

S ukončením tohoto cyklu v těle ženy dojde k celé řadě změn. Snižuje se hladina estrogenů, ale i vitamínu D a vápníku. Žena má větší sklon k obezitě, k vysokému krevnímu tlaku, ateroskleróze, infarktu myokardu a mrtvici. Snížený přísun vitamínu D a vápníku  mají za příčinu vznik osteoporózy. Nutno však říct, že i když se jedná o nemoc, která je typicky “ženská”, mohou jí trpět i muži. Zjistilo se totiž, že i muži si prochází svou vlastní menoupauzou, kdy u nich rovněž dochází k hormonálním změnám.

Oseoporóza může probíhat i tiše

První příznaky osteoporózy mohou být celkem nenápadné a nebolestivé. Projevy přichází poměrně pozdě. Jedná se často o tzv. paradoxní úrazy, k nimž pak stačí pouhé opření se o stůl, špatné došlápnutí, prudké dosednutí a neštěstí je hned na světě.

Základem řešení osteoporózy je prevence

Nepodceňujte závažnost osteoporózy. Zlomeniny jsou velmi nepříjemné a omezující. V případě zlomenin krčku femuru navíc i život ohrožující. Choďte proto pravidelně na vyšetření hustoty kostí (čili denzitometrii) a snažte se o dostatečný přísun kalcia v potravě a kosti přiměřeně zatěžujte pohybem.

Diagnostika osteoporózy

Včasná diagnostika je velice důležitá pro nastavení léčby a zamezení rizik. Pro její odhalení je zapotřebí rtg skeletu a denzitometrie. V diagnostice může pomoci měření denzity patní kosti, kvantitativní počítačová tomografie. Důležitá je i biochemie, kdy se stanovuje hladin vápníku, fosfátemie, alkalická fosfatáza. V moči se pak sleduje kolagen, vápník.

Léčba osteoporózy

Nejlépe je, když se osteoporóza podchytí včas, čili v co nejranějším stádiu. V rané fázi vám pak lékař doporučí dostatek pohybu (pozor, rovnoměrného) a konzumaci potravin bohatých na vápník (mléčné výrobky, soju a ořechy) a také vitamín D (vhodné je i slunění). Pokročilejší stádia osteoporózy se bohužel již neobejdou bez užívání léků. Bohužel však ani ty nejsou spolehlivou náhradou za výše uvedený životní styl. Z léků jsou předpisovány bisfosfonáty (podporují tvorbu kostní dřeně) a kalcitonin (hormon, který podporuje ukládání vápníku do kostí). Dále  se pak doporučuje i konzumace vápníku s fluorem. v době menopauzy se pak předpisuje hormonální substituční léčba. Z doplňků potravy pak můžete sáhnout po zinku, vitamínu C, manganu, hořčíku a boru.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *