Parkinsonova choroba je neurodegenerativním onemocněním centrální nervové soustavy, která přímo souvisí s úbytkem nervových buněk v části mozku zvané černá substance. Tyto buňky produkují dopamin, což je přenašeč mezi neurony. Nedostatek tohoto přenašeče způsobuje postupnou ztrátu nad ovládáním pohybu. Jde o moderní chorobu, která postihuje poměrně velké procento lidí ve starším věku.

Parkinsonovu chorobu známe přibližně nějakých 200 let. Utěšující je, že za tu dobu medicína urazila poměrně velký kus cesty, protože se už dá poměrně slušně léčit. Pozor však, vyléčit se ale stále nedá. Parkinson je choroba, která se postupně zhoršuje. Zpočátku jsou příznaky nepříjemné, ale nemocného v běžné činnosti ještě neomezují. V případě, že byste však nevyhledali včas lékařskou pomoc, stav se změní a postupně se začnou objevovat i různé komplikace, které nakonec dotyčného invalidizují. Zajímavým poznatkem z posledních let je ten, že nemoc nezačíná v mozku, jak by se mohlo zdát, ale v nose, tedy v jeho nervových buňkách, které zajišťují čich. Odtud pak postupují do žaludku, odkud přes bludný nerv nakonec doputují do mozku. Nevšední, že?

Příznaky Parkinsonovy nemoci

Touto chorobou se obvykle potýkají lidé od 50 – 60 let, ale není nic neobvyklého, aby se nemoc poprvé projevila až po 75 roku života. Naopak zas 10% nemocných touto chorobou pro změnu onemocní těsně před 40kou.

Úplně první příznaky

Na Parkinsonově chorobě je záludné to, že první vlaštovka přiletí zcela nečekaně už 30 let před propuknutím samotné nemoci. Jde navíc o takové příznaky, které si s touto chorobou ani nedá do spojitosti, jako třes, ztuhlost a zpomalenost. Později se objevují jen celkem nenápadné změny v pohybu a v chování, které se objeví jen občas, a to obvykle jen ve vypjatých situacích, čehož si proto mohou všimnout maximálně jen blízcí dotyčného.

Příznaky v další fázi

Nemoc samotná se pozná obvykle až o mnoho let později, kdy se objeví bolesti zad nebo velkých kloubů, které se neuklidní ani po rehabilitaci. Zajímavým příznakem je třes jedné ruky v klidu, pocit ztuhlé ruky anebo nohy. Později se objevuje porucha koncentrace, deprese a únavnost. Lidé s touto nemocí můžou v jeden moment vypadat zcela zdravě a v jiné dokáží jen ztuhle sedět anebo se potýkají s mimovolními pohyby. Typické pro ně je problém se rozejít, překročit práh a podobně. Bojují s komunikací, mají obtížnou artikulaci, špatně se jim píše. Jejich obličej se stane bezvýrazným a díky podivným pohybům se stávají podivíni. Pozor, na inteligenci jim to však neubere.

Poněkud opomíjené příznaky

Vůbec mezi ty nejčastější příznaky parkinsonovy nemoci patří zácpa, která se objevuje u  45%  z nich. Ještě více z nich ztratí čich, a to až 90%. 10% má dvojité vidění a další se trápí s mastnou pokožkou, pocením, impotencí, inkontinencí, neschopností příjemného prožívání demencí.

Léčba Parkinsonovy nemoci

Léčba onemocnění spadá do kompetence neurologa. Léčba je zdlouhavá, soustavná a poměrně náročná. Je nutno mít značnou trpělivost a zapotřebí je komplexního přístupu. Léčba se obvykle zahajuje levodopou nebo ropinirolem a pramipexolem. K základu léčby patří medikamenty, které zlepšují přenos vzruchu jako: Selegilin, APO Seleg, Jumex, Requid, Miraexin, Viregit, Akineton a další. Dávkování je opatrné, protože je návykové a je zde i riziko vedlejších účinků. V případě, že nemocný má depresi, je nutné řešit i ji. Velmi důležitou součástí je i rehabilitace. Výjimečně se může provést i tzv. hloubková mozková stimulace, při níž se do postižených oblastí mozku implantuje elektrostimulátor.
Pomoci si můžete i vitamínem C, E, selenem, B komplexem, pupalkovým olejem a trávicími enzymy. S Parkinsonem vám může pomoci vodilka, ženšen, paprika žebříček, lékořice, kozlík lékařský a gingo biloba. Do jídelníčku pak zařaďte více mandlí, ořechů, semen, ryb, sezamových semínek, fazolí, jogurtu, tofu, brambor, hovězího masa, banánů, jater, olivového oleje a ovesných vloček. Podpůrně působí reflexoterapie, muzikoterapie a homeopatika. 

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *