Těšili jste se do důchodu a když v něm konečně jste, tak se potýkáte s finančními problémy? Svou finanční situaci v důchodovém věku řeší mnoho lidí, jelikož se rapidně sníží jejich životní úroveň. Příjmy jdou totiž dolů a výdaje často z větší části zůstávají.

Pokud například platíte nájem, k tomu nakupujete potraviny, hradíte energie, telefon, pojištění a další nezbytné výdaje, nemusí vám již zbýt mnoho peněz. Pak když si chcete koupit něco pěkného nebo odjet na dovolenou do zahraničí, chybí peníze a vy byste se nejradši vrátili do práce. Důchod může být po této stránce i výhodný, jelikož máte příležitost si přivydělat. Když vám tedy váš starobní či invalidní důchod nestačí, určitě si najděte nějakou brigádu.

Typy smluv, na které můžete pracovat

Dohoda o provedení práce

práce pro důchodce

Práce pro důchodce

Při nižším přivýdělku, než který byste získali na plný úvazek, se vyplatí se svým zaměstnavatelem sepsat dohodu o provedení práce. Jestliže je vaše práce v objemu do 300 hodin ročně, můžete si vydělat až 10 000 Kč měsíčně, aniž by se muselo odvádět sociální a zdravotní pojištění. Tato dohoda je řešením tedy i v předčasném důchodu. Dohod sice můžete mít více, ne ale u jednoho zaměstnavatele. Navíc výdělek 10 000 Kč platí pro všechny dohody dohromady, ne na každou zvlášť.

Dohoda o pracovní činnosti

Peníze si můžete vydělat také na dohodu o pracovní činnosti. Pokud vaše měsíční odměna nedosáhne na částku 2 500 Kč, nemusíte opět platit ani sociální ani zdravotní pojištění. Může být uzavřena klidně i na celý rok, rozsah práce ale musí být v porovnání s běžnou pracovní dobou poloviční.

Podnikání

Mnozí důchodci vyhodnotí výhodně také podnikání. Podnikatelskou činnost je ideální provozovat například při předčasném důchodu. Jestliže se udržíte do ročního zisku 62 121 Kč, nebudete platit sociální pojištění. Od příjmů je tedy ještě zapotřebí odečíst výdaje, které mohou být buď skutečné nebo paušální. I když svůj příjem tak pociťujete jako zisk, není tomu tak. Hranice pro příjem je ještě trochu výše. Hranice 62 121 Kč je roční a snižuje se o každý měsíc, kdy nepodnikáte.

Příležitostné příjmy

Do 20 000 Kč si můžete přivydělat i příležitostně bez živnostenského listu či bez dohody. Nemusíte mít žádnou sepsanou smlouvu, příjem nepřiznáváte ani nedaníte. Nepodléhá sociálnímu ani zdravotnímu. Stejně tak se ale už nesmí opakovat.

Nabídka práce pro seniory

Nabídka práce pro seniory je značně omezená. Jsou ale práce, které bez problémů mohou vykonávat. Na takové formě přivýdělku se můžete zkusit domluvit ve své vlastní práci, jelikož zaměstnavateli nyní vyjdete výhodněji, jelikož za vás nebude muset platit žádné odvody. Nejčastěji důchodci dělají lehké manuální práce – například v pekárně, v obchodě, doplňování zboží ve skladech – nebo administrativní činnost.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *