Rozhodli jste se, že půjdete do důchodu předčasně a hledáte informace o tom, co to bude pro vás znamenat? Sice budete moci své pracovní povinnosti ukončit dříve a začít si i dříve užívat důchodu, bohužel vás to však bude něco stát. Jelikož neodpracujete potřebnou dobu pojištění, bude vám váš starobní důchod výrazně zkrácen.

Předčasný odchod do důchodu tak může být pro mnoho lidí opravdu velmi lákavý, obzvlášť pokud vykonávají neuspokojivou práci nebo přišli o zaměstnání a už nechtějí hledat nic nového. Bohužel to bude vykoupeno nižší výší důchodu, který pak budete pobírat třeba i 20 let. Proto je dobré si předem rozmyslet, zda se vám tento krok opravdu vyplatí.

Kdy odejít do předčasného důchodu

předčasný odchod do důchodu

Předčasný odchod do důchodu

Je jasné, že čím dříve do předčasného důchodu odejdete, tím více se vám bude starobní důchod krátit. Krácení je trvalé. Rozhodně to neznamená, že až dosáhnete svého důchodového věku, bude vám starobní důchod navýšen.

Krácení je provedeno za každých 90 kalendářních dní – tedy za každé 3 měsíce. V tomto období nezáleží na tom, kdy do důchodu odejdete. Vyplatí se to tedy tak, abyste využili celých 90 dní navíc, co budete mít k dispozici, pokud už chcete krátit.

Krácení u předčasného důchodu

Pokud do důchodu odejdete za méně než 90 dní, bude vám důchod zkrácen o 0,9 %. Když se rozhodnete jít v intervalu od 91 do 181 dní, tak o 1,8 %. Mezi 181 a 270 dní je to o 2,7 %, a pokud půjdete až o rok dříve, přijdete o 3,6 % ze svého původně vyměřeného důchodu.

Krácení se takto může vyšplhat opravdu vysoko, klidně až na 15 %. Ve svém rozpočtu pocítíte i pouhé jedno procento. Předčasný důchod se tedy většině lidem nevyplatí. A pokud už chcete odejít, důrazně vám doporučujeme si vše dobře propočítat.

Předčasný odchod do důchodu v roce 2014

Jelikož se důchody stále vyvíjejí, dá se stanovit pouze krácení pro aktuální rok. V roce 2014 došlo ke změnám redukčních hranic a důchod se tak letos počítá jinak než v minulém roce. Tyto změny se týkají nejen klasického starobního důchodu, ale také toho předčasného. Základní výměra činí částku 2 340 Kč a procentní část předčasného důchodu je závislá na vaší výplatě, době pojištění a krácení.

Kdy vzniká nárok na předčasný důchod

Jestliže vám nárok na starobní důchod vznikne déle než v 63 letech, můžete do důchodu odejít kdykoliv po 60. roce života. Jestliže to je dříve, můžete si svůj důchod urychlit až o 3 roky. Doba pojištění ale musí být taková, aby vám nárok na důchod vůbec vznikl.

Obecně se krácení starobního důchodu nejvíce projeví u vyšších penzí (jelikož se počítá procentuálně, je to celkem logické). Naštěstí si však v předčasném důchodu můžete přivydělat. To je pravděpodobně jediná možnost, kdy se vám vyplatí odejít do penze. Pokud máte sjednaný přivýdělek, můžete zároveň pobírat důchod a pracovat. Sice jsou zde stanovena určitá limita, pokud se jich ale budete držet, nemusíte odvádět žádné pojištění ani platit daně. Hodně závisí i na typu smlouvy, kterou uzavřete.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *