Mnoho lidí se zajímá o to, co je předdůchod a kdy do něj budou moci nastoupit. Často se srovnává také s termínem předčasný důchod. Není to ale totéž. Předdůchod je oblíbený hlavně v současné době, kdy se důchodový věk neustále prodlužuje. Ne každý je schopen pracovat ještě po šedesátce. Nebo v práci dostává tak nízké finanční ohodnocení, že mu peníze zkrátka nestačí.

Předdůchod vám pomůže vyřešit složitou finanční situaci, kdy chcete čerpat peníze na důchod dříve, než na ně máte nárok. Jaká je výše úspor, které musíte pro předdůchod mít naspořené? Kdy je možné do předdůchodu nastoupit a jaké další podmínky musíte pro něj splnit? Odpovědi na tyto otázky se dozvíte v tomto článku.

Předdůchod – předčasný důchod z vlastních úspor

předdůchod - podmínky

Podmínky pro předdůchod

Jak už jste zmínili výše, předdůchod není státním důchodem, ale jedná se o vlastní peníze naspořené doplňkovým penzijním spořením, které nahradilo do roku 2013 fungující penzijní připojištění. Jakmile budete mít na účtě dostatek peněz, můžete jít do předdůchodu.

O jaké částce zde hovoříme? U většiny lidí to znamená minimální úsporu 176 tisíc korun, pokud do předdůchodu chcete jít o 2 roky dříve a 265 tisíc korun, když chcete jít o tři roky dříve. Co dělat, když se tolik peněz na vašem účtu nenachází? Buď to předdůchodu nepůjdete, nebo si můžete část peněz jednorázově doplatit. Doplacení je administrativně sice trochu náročnější, ale je to možné.

Předdůchod není pro každého

Splnit přísné podmínky pro předdůchod rozhodně není jednoduché, a to obzvlášť v dnešní době, kdy málo z nás je schopno vytvořit nějaké měsíční úspory. Z výpočtů vychází, že pro předdůchod si musíte každý měsíc spořit alespoň 30 % z průměrné mzdy. Tato úspora aktuálně vychází přibližně na částku 7 350 Kč a dá se počítat s tím, že bude v příštích letech stoupat.

Abyste si mohli tolik spořit, musíte mít buď vysoké příjmy nebo nízké měsíční výdaje, jinak to není možné. Předdůchod navíc během placení není možné přerušit či pozastavit. Stačí tedy, když se dostanete do finančně náročnější situace a už se může stát, že na něj nebudete mít dostatek peněz.

Až o 5 let dříve do důchodu

Díky předdůchodu můžete svůj nástup do důchodu uspíšit až o 5 let. Jak už ale bylo řečeno, musíte mít naspořenou dostatečnou částku finančních prostředků. Co se týká věku, jedná se o 5 let dříve s důchodovým věkem muže. Pro starší ročníky totiž platí jiná pravidla pro výpočet důchodového věku – například ženám se odečítaly roky za děti. Pro ročníky mladší roku 1975 se už nebere ohled na výchovu dětí a platí pro jejich předdůchod tedy stejné podmínky.

Výhody a nevýhody předdůchodu

Mezi výhody patří už jen samotná skutečnost, že můžete do důchodu odejít dříve, jelikož pro mnoho lidí je značně problematické pracovat až do důchodu. Další výhodou je pojištění, jelikož zdravotní i sociální za vás zaplatí stát.

Předdůchod se také vyplatí více než předčasná penze, jelikož v něm získáte více peněz bez tak vysokého zkrácení starobního důchodu. Navíc i když vám budou docházet finanční prostředky, můžete k předdůchodu kdykoliv začít opět pracovat.

Mezi nevýhody patří třeba to, že své úspory vyčerpáte ještě před penzí. Navíc starobní důchod budete mít přece jen o trochu nižší, než když byste dále standardně pracovali. Předdůchod se nevalorizuje. To znamená, že se vám nebude průběžně navyšovat, ale bude po celou dobu vyplácení stále stejný.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *