Infarkt myokardu představuje život ohrožující stav, který vzniká náhlým uzávěrem srdeční tepny nejčastěji krevní sraženinou. Srdce je tak náhle odříznuto od krevního zásobování a pomalu začíná odumírat. Infarkt může vzniknout i utrhnutím aterosklerotického plátu, což je usazenina vzniklá z usazených tukových látek na cévní stěnu. Velmi vzácně to může zapříčinit i vzduchová bublina.

O infarktu myokardu

U infarktu myokardu je důležité, aby došlo k rychlému zákroku, protože již do dvou hodin dochází k nezvratnému poškození postižené části srdce. Infarkt myokardu je civilizační chorobou, která postihuje muže i ženy, ale nejvíce ohrožuje přeci jen muže ve věku nad 50 let a ženy nad 60 let. Bohužel však riziková věková hranice u tohoto onemocnění neustále klesá, a tak není nic neobvyklého, aby se objevila i před čtyřicítkou.

Další skutečnosti o infarktu myokardu

Infarkt myokardu zabíjí až 25% postižených. Riziko jeho vzniku stoupá s věkem. Vědci prokázázali, že největší riziko vzniku hrozí prvních pár hodin po probuzení a hlavně pak v zimě. Zajímavé také je, že nejvíce krizovým dnem je pondělí, a to až o 20% více než jiné dny v týdnu.

Kdo se nachází v rizikové skupině?

  • Ten, kdo má poruchu lipidového metabolismu
  • Kuřák
  • Lidé s vysokým krevním tlakem
  • Ti, co mají cukrovku
  • Lidé s břišním typem obezity
  • Lidé se špatnými psychosociálními faktory
  • Lidé, kteří dostatečně nejí ovoce a zeleninu
  • Ti, jež mají malou pohybovou aktivitu
  • A ti, co požívají přílišné množství alkoholu

Příznaky Infarktu myokardu

Mezi nejčastější příznaky patří krutá tlaková svíravá bolest v oblasti na hrudníku a za hrudní kosti, která trvá déle než 10 minut. Tato bolest přitom nepolevuje ať jste v jakékoliv poloze. Krom toho, že se jedná o nesnesitelnou bolest, je pro ni dost typické, že vyzařuje do levého ramene, krku levé ruky a lopatky. Infarkt doprovází i nadměrné pocení, bledost, úzkost a dušnost. Někdy se mohou objevit i bolesti zad, břicha a čelisti.

Bolest se objevuje náhle ve chvíli, kdy bychom ji nečekali, tedy v klidu a ve spánku. Infarkt doprovází strach, panika, bušení srdce a pocit na zvracení nebo dokonce i zvracení. Některé infarkty mohou proběhnout zcela bez příznaků nebo mají mají pouze mírné projevy, takže je máme tendenci podcenit. U těchto stavů se infarkt odhalí často náhodně až za nějakou dobu (za několik dnů nebo dokonce za ještě delší dobu).

To, že infarkt myokardu „dorazí“, však můžete vysledovat i z určitých příznaků, které můžeme označit jako předzvěst infarktu myokardu. Tyto příznaky se objevují v některých případech dokonce až dva – tři týdny dopředu. Jedná se o různé pocity bolesti a tlaku na hrudníku při zátěži a brnění v levé ruce, která v klidu vždy ustoupila. 
Jestliže sami takovýto stav pociťujete anebo se děje někomu ve vaší blízkosti, není čas na váhání a okamžitě volejte Rychlou záchrannou službu.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *