Rakovina plic je onemocnění, které charakterizuje nekontrolovatelný buněčný růst v tkáni plic. Stav je to velice vážný a v případě, že nedojde k rychlému řešení, nejenže se velmi rychle rozšíří i do jiných oblastí těla, ale poměrně rychle vás i zahubí.

Rakovina plic představuje jednou z nejčastějších forem rakoviny. Bohužel se velmi často stává, že se odhalí až ve velmi pozdní fázi, kdy už je jeho léčba velmi obtížná. K další přítěži náleží i výskyt až z 80% takového typu rakoviny, jenž roste velmi rychle a může velmi snadno metastazovat. Jde tedy o velmi zákeřnou rakovinu plic. Více než u žen se nemoc nachází u mužů.

Příznaky rakoviny plic

Jelikož se jedná o jednu z nejagresivnějších rakovin, která ve značném procentu stojí za celou řadu úmrtí, je důležité, aby byla odhalena co nejdříve. K tomu slouží snaha všimnout si a dát si do spojitosti onemocnění podle příznaků. Rakovina plic se projevuje kupříkladu těmito příznaky:

U rakoviny se objevuje kašel, vykašlávání krve, sípání, dýchavičnost, a také i úbytek hmotnosti, horečka, paličkovité prsty a únava. Kromě těchto příznaků se ukáže i bolest na hrudi, bolest v kostech, syndrom horní duté žíly, potíže s polykáním, nechutenství, chrapot, otoky horních končetin, změna držení těla, bolest hlavy, poklesy víček, zapadlé oko, zúžení zornic, celková slabost a únava. Pozor si dejte i na časté infekce a záněty dýchacích cest.

Metastázy rakoviny plic

Nádor pocházející z plic se ponejvíce šíří do mozku, kostí, nadledvinek, druhé plíce, jater, osrdečníku a ledvin.

Jak se projevují metastázy plic

Metastázy se dlouho neprojevují nijak, až pak se třeba objeví bolest v podžebří,  zvětší se játra, která jsou navíc na pohmat i tuhá. Pak se ohlásí i  bolesti a metastázy do kosti, jež doprovází sklon ke zlomeninám. V kostech se metastázy nachází hlavně v hrudní kosti, žebrech, páteři, pánevních kostech a kostech stehenních. Metastáza v mozku se projevuje bolestí hlavy, psychickými změnami, malátností, nevolností, rozmazaným viděním a zvracením. V konečném výsledku tento stav může vést až k poruchám vědomí. Metastázy v ledvinách o sobě dávají vědět tak, že vás nejvíce bolí v bederní krajině.

Paraneoplastické syndromy

Parneoplastické syndromy představují samostatnou kapitolu. Jde o příznaky, které doprovází nádorová onemocnění, přičemž ale přímo nikterak nesouvisí s růstem primárního ložiska nebo šířením metastáz. Způsobuje to reakce organizmu na přítomnost nádoru. Mnohdy není ani známo, proč tomu tak je.

Jde třeba o poruchy endokrinního systému, kdy stoupá hladina vápníku v krvi, objevují se změny na kůži (zčervenání na hlavě, loktech, v podkolenních jamkách, dlaních i ploskách nohou). Zajímavými příznaky jsou halucinace, ztráta paměti, svalové křeče. Napadena může být i imunita, srdce a krev.

Příčiny vzniku

Jedním z hlavních viníků, jež se podepisují za vznik rakoviny plic, je poškozená DNA. V dalším kroku to je kouření, působení radonu, azbestu a znečištěný vzduch. Někdy za vznik rakoviny plic může i virové onemocnění (papilovirus, JC virus, simian virus, BK virus, cytomegalovirus). Negativně se na stavu podepisuje i kouření marihuany.

Jak rakovině plic předejít?

Rizika vzniku rakoviny můžete snížit tím, že se budete vyhýbat kouření i zakouřeným prostorům. Riziko zmírníte i tak, že kouřit přestanete. Pozor si také dávejte na chemikálie, s nimiž přicházíte v práci do kontaktu. Zajímejte se i o to, v jakém prostředí bydlíte (jestli je znečištěné, nebo radioaktivní).

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *