Rakytník řešetlákový je keř, který plodí drobné oranžové bobule. Ty jsou plné vitamínů a minerálů, ideální na přípravu domácích marmelád, šťáv nebo sirupů. Ať už máte velkou zahradu nebo jen malý dvorek, můžete si rakytník řešetlákový zkusit sami vypěstovat. Co vše budete k pěstování potřebovat, to vám poradíme v tomto článku.

Je určitě lepší si rakytník vypěstovat doma, než produkty z něj po celý rok kupovat. I když se traduje, že to je rostlina bohatá na vitamíny, minerály a další potřebné látky, určitě z něj něco ochutnejte, než se do pěstování pustíte. Ne každý totiž rakytníku přijde na chuť. Má ji totiž velmi specifickou. Abyste pak nelitovali zbytečně zabraného místa na své zahradě.

Výběr vhodného stanoviště

pěstování rakytníku

Pěstování rakytníku

Pro úspěšné pěstování rakytníku řešetlákového je zcela zásadní správný výběr stanoviště. Rostlina by měla mít během svého růstu dostatek světla, jinak je celkem nenáročná.

Poroste na dvorku i na zahradě

Půda, ve které bude růst, by měla být spíše zásaditá a dobře propustná. Jelikož se ale rakytník snadno adaptuje, můžete ho zkusit vsadit i do půdy, která není přímo ideální. Na zalévání žádné specifické podmínky nemá, vyhovuje mu totiž jak sucho, tak i vlhko. Pravidelnou zálivku tak stačí dopřát jen mladým stromkům, abyste zabránili jejich uschnutí.

Samčí a samičí stromky

Pokud si do své zahrady vsadíte jeden rakytník, budete mít téměř 100% jistotu, že vám neporoste. Je tedy ideální zvolit alespoň dva, ještě lépe tři nebo čtyři stromky. Na jeden samčí strom může připadat až sedm stromů samičích a vy tak budete mít zajištěnou opravdu vysokou úrodu. Jak poznat pohlaví stromu? Spolehlivě ho poznáte až u tříletých stromů, kdy má samčí rostlina výrazně větší pupeny. Jinak je však dobré nechat si poradit u pěstitele.

Pravidelná údržba stromku

Rakytník řešetlákový je na pěstování opravdu velmi nenáročný. Dá se pěstovat jako strom nebo keř, záleží, jak hodně ho seříznete. Doporučujeme vám vyvarovat se zásadnímu velkému prořezávání a stejně tak byste neměli nechat strom ladem. Řez by tedy měl být pravidelný a pouze prosvětlovací. Rakytník také zbytečně nepřehnojujte. Díky jeho vysokým adaptačním schopnostem bude bez hnojení spíše odolnější.

Sklizeň rakytníku

Rakytník se sklízí přibližně od poloviny srpna do poloviny září. Plody by v době jeho sklizně měly být ještě pevné. Jelikož jsou ale drobné a rakytník navíc píchá svými trny, je jejich sklizeň náročnější a vyžaduje více času i trpělivosti. Rozhodně zato ale stojí.

Rakytník pak můžete jíst jak syrový, tak i různě upravený. Jelikož jsou plody na chuť kyselé, je ideální dosladit si je například medem, třtinovým cukrem nebo jiným přírodním sladidlem. Pokud budete doma vyrábět vlastní rakytníkové produkty a použijete jen minimální množství konzervantů, nebo konzervanty nedáte žádné, doporučuje se výrobky co nejrychleji (nejdéle do jednoho roku) spotřebovat.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *