Revmatoidní artritida je autoimunitní onemocnění, které se obvykle projevuje  zánětem a bolestivostí kloubů, jež jsou postupně poškozovány a postihuje včetně dalších orgánů. Tato nemoc zkracuje lidský život cca o 7 let. Nejedná se o chorobu, které by postihovalo vysloveně seniory. Nemoc se objevuje i v dětství. To, kdy se objeví, ovlivňují imunopatogenní mechanismy.

Choroba postihuje ženy 2x – 3x častěji, než muže. Ponejvíce se  poprvé revmatoidní artrida objevuje mezi dvacátým až čtyřicátým rokem života. Pravdou ale je, že existuje i dětská varianta. Nemoc je velmi úzce spjata s klouby, ale je nutné si uvědomit, že RA se nedotýká jen kloubů, ale i jiných tkání. Revmatoidní artritida = aimunitní choroba. Velmičasto je chybně zaměňována s osteoartrózou, což je nemoc z opotřebení kloubů, která vede prim mezi seniory.

Projevy revmatoidní artitidy

Revmatoidní artritida postihuje více kloubů najednou. Choroba se projevuje tím, že vlastní buňky imunitního systému napadají kloubní výstelku. Výsledkem je pak zánět napadeného kloubu, což se projevuje bolestí a celou řadou dalších příznaků. Klouby jsou oteklé, deformují se a postupně se stanou méně pohyblivými, až se nakonec rozpadnou. Poškozeny nejsou pouze klouby, ale i okolní tkáň v těsné blízkosti (svaly ochabují, slábnou šlachy). Nemoc obvykle napadá klouby na obou stranách těla. Velmi často jsou postiženy klouby na rukou i nohou, velké klouby jako kolena, kyčle, ramena i lokty. Postižen může být jakýkoliv kloub v těle.

Co revmatoidní artritidu způsobuje

Iniciátor onemocnění je doposud neznámý mikrobiální patogen, který má co do činění s EBV, retroviry, parvoviry, borreliemi a podobně. U 80% nemocných je možno v krvi odhalit revmatoidní faktor. Chronický kloubní zánět doprovází i vzestup bílých krvinek.

Diagnostika revmatoidní artritidy

Krom výše uvedeného jsou zvednuté i revmatoidní markry, jako CRP a FW. Pozitivní je obvykle i revmatoidn faktor, dále pak i protilátka proti cyklickému citrulinovému peptidu, antiperinukleární faktory a antinukleární faktory. Pomoci může i punkce, která odhalí i vysoký výskyt různých plymorfonukleárních buněk.  Diagnosticky je důležitý i rtg vyšetření, které odhalí i fázi onemocnění. Pomoc může i scientigrafie.

I když laboratoř je negativní nevadí. Důležitá je přítomnost 4 ze 7 kritérií:

– ranní ztuhlost, artritida 3 a více oblastí, artritida kloubů ruky, symetrická artritida, revmatoidní faktor a rtg změny.

Příznaky revmatoidní artritidy

Vedle toho, co jsme již zmínili,  nemoc doprovází zvýšená teplota, hubnutí, únava, ranní ztuhlost, omezení kloubní pohyblivosti, kůže na prstech je hladká lesklá a atrofická. Nemoc neprobíhá pouze v kloubech, ale i mimo. Potvrzuje to i častý výskyt chudokrevnosti, oční záněty a nervová poškození. Po čase se může objevit  osteoporóza, onemocnění srdce, cév, poškození ledvin, snížené množství krevních destiček, plic a dalších tkání. Nepodceňujte proto dušnost a bolest na hrudníku, revmatoidní artritida může zasáhnout srdce i plíce, čímž vzniká zvýšené riziko srdečního selhání, infarktu myokardu a plicní fibrózu. V plících se mohou objevit revmatoidní uzly. Nic neobvyklého není ani syndrom karpálního tunelu. Pozor na promodrávání konečků prstů anebo černé tečky na jejich špičkách, hrozí zde nekróza. Nevšedním příznakem je  bolest břicha a černá stolice, kterou mohou způsobit žaludeční vředy, za nimiž také stojí revmatoidní artritida. Sklon k modřinám pak způsobuje nižší hladina krevních destiček.

Léčba revmatoidní artritidy

Nejvýznamnějším prvkem léčby jsou revmatoidní léky, dále pak rehabilitace, fyzikální léčba, revmatochirurgie a protetika. Důležitou součástí je i pravidelná lázeňská léčba.

Do farmakologické léčby se řadí léky, které modifikují nemoc, kortikoidy a biologická léčba. V poslední fázi může pomoci chirurgie – zafixuje kloub, udělá se synovektomie anebo rozpadlý kloub zachrání totální endoprotéza. Vezměte na vědomí, že základem léčby je rovněž i pohyb. Klouby nesmíte nechat zahálet. Jen tak zabráníte ochabnutí svalů a jejich tuhnutí. Pohyb rovněž zajistí i dostatečný rozsah pohybu v kloubech. Velmi vhodnou léčebnou metodou je i ergoterapie. Moderní metodou a nadějí je pak biologická léčba. Ta je v této chvíli asi to nejlepší, co nemocné s touto chorobou mohlo potkat. Před nasazením této léčby je důležité vyloučit HIV, TBC a onemocnění herpetickými viry. Tato léčba není vhodná tam, kde jsou i časté infekce, srdeční selhání, leukémie a roztroušená skleróza. Lázně jsou pak vhodné ve chvíli, kdy se nemoc stabilizuje a dostane se do remise. V lázních s touto diagnózou můžete na “křížek” pobýt měsíc až jeden a půl měsíce.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *