Mezigenerační vztahy v rodině jsou leckdy velmi složité. Každá generace má na svět jiný pohled. Ať už žijí lidé pospolu v jedné domácnosti, nebo každý má domácnost vlastní, může mezi nimi docházet k mezigeneračním střetům a konfliktům. Jistě to dobře znáte i ze své vlastní zkušenosti. Jako senioři i jako mladí jistě narážíte na vyhraněné názory druhé generace a máte pocit, že si druhý člověk nenechá nic vysvětlit.

Poradíme vám, jak se s mezigeneračními vztahy vypořádat, i když to může být složité. Na téma mezigeneračních vztahů se po celé ČR navíc pořádají i různé přednášky. Pokud si tedy nejste jisti, zda vše zvládnete sami a v pořádku vyřešit, můžete tuto přednášku navštívit a nechat si zde poradit přímo od odborníků.

Individualizace ve 20. stoletím

rodinné mezigenerační vztahy

Rodinné mezigenerační vztahy

Během posledních desítek let prošla naše společnost významnými změnami. Rodina už se nechápe tak jako dříve. Mnoho lidí s žije single, někteří se zase nesezdají. Starší generace s tím mohou mít problém. Probíhá tzv. proces individualizace, který sebou nese i zpochybňování rodinných struktur. Rodina, manželství nebo rodičovství už nemají takový význam jako dříve a člověk sám sebe vidí jako jednotlivce.

Tímto způsobem na sebe nahlížejí mladí lidé, kteří rodinu často odkládají na druhou kolej a raději se věnují práci nebo cestování. Starší generace s tímto pohledem mohou mít problém a nejedná se pouze o rodiče, ale ve větší míře také o prarodiče.

Role v rodině

Role v rodině už nejsou tak pevně rozdělené jako tomu bylo dříve, ale více splývají. Být ženou neznamená trávit celý den u plotny v kuchyni nebo s utěrkou v ruce stírat prach. I ženy jsou často emancipované a mají své vlastní zájmy. To je další věc, kterou mnohé starší generace nemohou překonat.

Jak se vypořádat s mezigeneračními rozdíly

Mezigenerační vztahy sebou nesou i výrazné rozdíly, které jsou patrné mezi rodiči a dětmi i mezi prarodiči a vnoučaty. Babičky a dědečkové často přimhouří oči, ale mezi dětmi a rodiči může celá situace výrazně eskalovat, obzvlášť pokud spolu všichni žijí v jedné domácnosti. Nenechte si proto své vztahy ovlivňovat nepříjemnými konflikty a vše, co řeknete, si předem dobře promyslete.

Nebuďte tvrdohlaví a a také přijímejte názory druhých. Takto by se měly chovat obě generace, aby jejich soužití probíhalo bez problémů. Je jasné, že se na všem neshodnete. Doba se totiž neustále mění a je zcela jiná než před pár desítkami let. Vy staří berte mladé s rezervou a nechte je, aby sami dospěli a našli si vlastní cestu. Pokud jste naopak mladí, respektujte stáří, aby vás vaše chování jednou pak nemrzelo.

I když si myslíte, že to ve vaší rodině nefunguje správně, nenechte se nepříjemnou situací zastrašit. Je to totiž všude velmi podobné. Mezigenerační vztahy se navíc mnohdy vyhrotí tak, že spolu lidé třeba i několik let vůbec nepromluví.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *