Mnoha seniorů se týká sociální izolace a osamělost. Jestliže se také občas cítíte sami, poradíme vám, jak se se samotou vypořádat. Také se zde dozvíte, co udělat proto, abyste se sami necítili. Vyhnout se samotě není složité. Je však dobré vše řešit dříve, než na samotu dojde. Pak už to totiž může být mnohem obtížnější.

Sociální izolace je definována tak, že člověk, který se cítí sám, má omezený počet sociálních kontaktů a je vyčleněn ze společnosti. Může mít nedostatek sociálních vazeb ve svém soukromém životě nebo i v práci, do které každý den dochází. Sociální izolace také popisuje proces či stav sociálního vyloučení, které se označuje jako exkluze.

Příčiny sociální izolace u seniorů

Na začátek si v našem článku řekneme, z jakých příčin může k sociální izolaci u starších lidí docházet. Izolace vzniká ze zdravotních, psychických nebo sociálních faktorů.

Zdravotní příčiny sociální izolace

samota - sociální izolace

Sociální izolace u seniorů

Zdraví výrazně ovlivňuje naši kvalitu života. Člověk, který je nemocný a v pokročilém věku často nerad podstupuje zdlouhavé léčebné postupy, špatně se přizpůsobuje, je podrážděný, apatický, pasivní nebo naopak agresivní.

Snížená mobilita v pokročilém věku vede ke vzniku chronických onemocnění. Stejně jako ubývají fyzické síly, začíná starší člověk méně chodit mezi lidi a ztrácí kontakt s okolním světem. Jako prevence zde poslouží to, že se budete snažit své tělo udržovat zdravé po maximálně dlouhou dobu. Budete chodit na pravidelné prohlídky k lékařům, nebudete se bát operací, které jsou pro vaše zdraví nezbytně nutné a pokusíte se žít maximálně podle zásad zdravého životního stylu.

Samota vlivem sociálních faktorů

Starší lidé se špatně vyrovnávají se stresovými situacemi ve svém životě. Může se jednat o smrt partnera, dítěte nebo o výrazně se zhoršující vlastní zdravotní stav, který v životě přináší určitá omezení. Například už nemůžete vykonávat činnosti, kterým jste se dříve tak rádi věnovali.

Nedá se nic dělat, ale v takové situaci se nesmíte uzavírat do sebe a naopak si musíte říci, že váš život pokračuje dál. Mnoho lidí si v pokročilém věku uvědomuje, že se jejich život blíží ke svému konci, říkají si, že už nemají žádnou budoucnost nebo si připadají jako přítěž pro svou rodinu. Takoví lidé pak mají problém navazovat kontakty s novými lidmi či je udržovat se svými současnými přáteli.

Věnujte více času své rodině a přátelům

Nikdo by ve stáří neměl skončit sám. Proto pokud máte možnost, travte více času se svou rodinou. Máte děti a vnoučata? Ti vás jistě rádi uvidí častěji. Pokud jste v důchodu a chcete se cítit užiteční, nabídněte jim svou pomoc. Oni by vás na druhé straně měli pochopit a respektovat vaše potřeby. Snažit se o to, abyste se cítili užiteční. Bohužel mnoho lidí nemá dnes ke stáří úctu. Pokud se náhodou stane a vaše rodina se k vám obrátí zády, neznamená to ještě konec světa. Existují i různé seniorské kluby, ve kterých můžete najít i ve stáří nové přátele.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *