Šedý zákal, nebo také katarakta, je nepříjemné onemocnění oční čočky, která se postupně zakaluje až nakonec nemocný začíná vidět zamlženě. K tomuto procesu dochází z důvodu chemických změn bílkovin, jež tvoří čočku, a tak se jinak průhledná tkáň čočky postupně stává neprůhlednou.

Čočka se po čase (různou rychlostí zakaluje), navenek se tento stav jeví jako zbělání nebo zešednutí zornice. Zdá se, jakoby se na oku utvořila blanka. Dříve, nebo později pak tento stav končí slepotou. Podle světové zdravotnické organizace dokonce až z 48%. Naštěstí se tento nepříjemný zdravotní problém dá dnes již operovat.

Příčiny vzniku šedého zákalu

Mezi nejčastější příčiny šedého zákalu patří stárnutí. Víte, že v 65 letech má zakalenou čočku již 50% obyvatel? S věkem navíc výskyt této choroby stoupá.

Nemoc postihuje zejména ženy. Kromě stáří může šedý zákal vyvolat i cukrovka, zarděnky, toxoplazmóza, oční úrazem zánět duhovky, zelený zákal a podobně. Jistý vliv na vznik má i strava, znečištěné ovzduší, užívání léků a dokonce i rasa. Specifickou příčinou onemocnění jsou pak metabolická a systémová onemocnění. Šedý zákal může vyvolat těžší zánět oka a infekce v těhotenství. Katarakta může být i vrozená a můžete ji dostat i v genech.

Příznaky šedého zákonu

Mezi typické příznaky šedého zákalu patří zamlžené vidění, rozostřené vidění, neostré vidění a skutečnost, že veškeré potíže jsou ještě horší při sledování předmětů v dálce. Obzvlášť špatně je snášené sluníčko a ostré světlo. Lidé  s šedým zákalem špatně vidí i v noci při řízení automobilu, kdy jsou vozovky osvětleny lampami. Jestliže je postiženo pouze jedno oko, nemocný celekm výrazně vnímá i rozdílnou barevnost mezi jednotlivými pohledy okem. Vizus je navíc ještě k tomu zdvojen nebo dokonce ztrojen. Postupně se kvalita vidění zhoršuje a narůstá tak krátkozrakost spolu s astigmatismem.

Léčba šedého zákalu

Bohužel, jakmile se šedý zákal objeví, nemůžete jeho proces nikterak vyléčit, zastavit, ba dokonce ani zpomalit. Zpočátku je možné stav korigovat dioptriemi, ale jde spíš o pomoc se zhoršujícím se viděním. Dioptrie se mohou velmi rychle měnit, ale k finálnímu řešení je nutné, aby oko postupně uzrálo do té fáze, kdy jej lékaři mohou operovat. Operace spočívá v tom, že zkušený oftalmolog z oka vyndá již nefunkční čočku a nahradí ji novou funkční čočkou. Jedná se o implantaci umělé čočky, která vás nejenže zbaví zákalu, ale pakliže máte i oční vadu, tak vás může zbavit dokonce i dioptrií. Do oka se totiž může vložit čočka s dioptriemi. Vždy je však nutné předem si zvolit zda chcete tu na blízko anebo na dálku. Operace probíhá v lokálním umrtvení a po zákroku jdete ještě domů do domácího ošetřování. Sebou pak potřebujete sluneční brýle a lékař vás případně vybaví i dalšími kapičkami a mastičkami. Po operaci ke stabilizaci vidění dochází cca do 2 – 4 týdnů po operaci. moderní operace oka užívají laser, což je velmi šetrné a umožňuje to rychlou regeneraci oka.  

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *