Stařecká demence představuje jednu z chorob, která postihuje lidi ve stáří a jde o pěkného strašáka, kterého se mladší ročníky pekelně bojí. Tato závažná choroba je způsobena degenerativními změnami v mozkové tkáni. Je důležité, aby se demence nezaměňovala s jinými chorobami, jako Alzheimer, Huntington, frontotemporální demence anebo dokonce za Creutzfeldt-Jacobovu nemoc.

O stařecké demenci

Nemoc se obvykle projeví po šedesátém roce života. Její problematika spočívá ve vyšším úbytku mozkové činnosti, která se dotýká všech složek chování a je způsobena postupným zánikem mozkových buněk. Nemocí trpí cca 5% lidí nad 65 let.

Příčiny vzniku

Mezi nejčastější příčiny vzniku je ateroskleróza, nadměrné požívání alkoholu, Alzheimer, Parkinson, opakované infarkty a špatné okysličování mozku.

Příznaky stařecké demence

Nemoc přichází tiše, nenápadně, ne-li doslova plíživě. Dotyčný si jí často ani nevšimne. Jejich vnitřní svět se postupně mění a získává jakousi bizarní podobu, v níž se najednou vyjeví záplava cizích lidí, odlišných realit, což v nemocných vyvolává pocit nejistoty a strachu. Tento stav pak vyvolává neklid, agresi a občas dokonce i nenávist a zlobu na lidi, které dříve tolik milovali. Nemoc se projevuje nejprve poruchami krátkodobé paměti a později i té dlouhodobé. Je zcela typické, že člověk se stařeckou demencí  si nepamatuje s kým včera mluvil, co obědval, kde byl, pak začne zapomínat jména přátel, dětí a blízkých. Postupně se mu zhorší i orientace v prostoru a čase, takže se může i ztratit a zapomene i na to, kdy má přijít k lékaři, protože neví, co je za den. Aby toho nebylo málo, nemoc postihuje i chování jedince. Nemocný člověk s demencí ztrácí motivaci, snižuje se reakce na podnět, zhoršuje se soustředění, spavost, vzniká emoncionální nerovnováha, porucha racionálního myšlení a koordinace pohybů.Příznaky se nemusí objevovat každodenně, někdy může být stav lepší a jindy horší.

Nutno říct, že příznaků je ve skutečnosti mnohem více. Lidé jsou unavení, trpí ospalostí, často se jim mění nálada, slábne jim intelekt, někdy jsou zcela bez zábran, objevuje se sobeckost, zlomyslnost, často a zcela bezdůvodně lžou a vymýšlí si. Ovlivněna je i koordinace pohybů, mohou se proto motat, padat a některé běžné úkony se pro ně stávají obtížnými.

Co dělat?

Nejobtížnější tato situace není ani tak pro nemocného, který změnu nevnímá, ale pro jeho okolí, které o něj pečuje. Dokud se dotyčný  o sebe sám postará a své stavy jakž takž zvládá, ještě to jde. Horší je, když už tomu tomu tak není. Pak již takovýto senior potřebuje péči, ale přitom se nesmí zapomínat, že i přes svůj špatný stav stále potřebují volnost, aby mohla být jejich zbylá samostatnost podporována a udržována co nejdéle. Opomíjet také nesmíte ani potřebu pohybu a podporu pocitu důležitosti. Velmi podstatnou součástí péče o nemocného se stařeckou demencí je rovněž podpora a cvičení mentálních pochodů. Lidé vyžadují komunikaci. Významným prvkem jsou koníčky. Paměť podporuje čtené a hraní různých společenských her. Rozhodně je nenechávejte samotné.  S péčí vám může pomoci i pečovatelská a sociální služba.

Prevence

Víte, že pletení vám může pomoci předejít demenci? Kromě něj má pozitivní preventivní vliv i popíjení malého množství alkoholu v pravidelných dávkách. Velmi důležitou součástí prevence před stařeckou demencí je aktivní činnost a neustálé cvičení mozku dělá mozku velmi dobře.

Další články z rubriky

Štítky: , ,
  1. Jana says:

    Dobrý den,mám dotaz.Je prosím stařecká demence dédičná.Dekuji za odpovéd. Jana

  2. vlasta says:

    Dobrý vecer nevim si rady s manželem je mu 68 let , chová se nepříčetnĕ , mívá agresivní nálady napadá mnĕ křičí sprostĕ , všechno je jeho důchod mi nechce dát a pořád mi ho vyčìtá .nemá rád lidi jenom samotu vydrží koukat do prázdná i několik hodin, nevadi mu ze tím obtěžuje celou rodinu, lže a vymšlí si a začal krást i peníze , je to stařecká demence.? Už si nevim rady sama jsem težce nemocná

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *