Stařecké bradavice nejsou sice život ohrožující, ale spíše nepříjemnou vadou na kráse, která odpuzuje i okolí a připomíná nám náš věk. Tyto bradavice, nebo také veruky, se objevují po padesátce a ve skrze se mohou objevit kdekoliv na těle. Někdy se doslova vysypou a vy jimi náhle máte posypaná celá záda. Co s tím? A proč tomu tak je, se vám pokusíme vysvětlit.

Stařecká bradavice je známá také pod pojmem senilní bradavice nebo také seboroická veruka. Tento problém vzniká obvykle na normální kůži ve vazbě na vlasové folikuly. Jde o velmi častý jev, který se v některých případech může poprvé objevit dokonce už i po třicítce. Touto chorobou obvykle trpí muži. Stařecké bradavice nejsou virového původu, a proto na ně neplatí stejný způsob léčby, jaký se užívá u běžných bradavic.

Jak vypadá stařecká bradavice

Jde o nezhoubný nádor kůže, který je charakteristický výskytem pupínků a plochých ložisek hnědé barvy. Jejich povrch je matný, hodně rozbrázděný, drsný až slizce mazlavý. Zpočátku jsou to malé a poměrně nenápadné bradavice, které však rostou a sou schopny dorůst až do velikosti nehtového lůžka. Stařecké bradavice se nejvíce objevují na trupu, hlavě, krku, rukách  a obličeji, ale objevit se mohou vesměs kdekoliv.  Bradavice mají hnědou až černou barvu a typické pro ně je, že se objevují v mnohočetném výsevu. Jejich nepříjemnou stránkou je i možné riziko zanícení. Bradavice také mohou svědět.

Co s bradavicemi?

I když jde spíše o kosmetickou záležitost, rozhodně byste je neměli podceňovat a při výsevu jakýchkoliv bradavic byste měli navštívit odborníka, aby vám potvrdil, zda se vskutku jedná o veruky.

Nebojte se jejich odstranění. V případě plochých bradavic je to možné provést tekutým dusíkem, v případě více plastických je zapotřebí místo umrtvit a seškrábnout exkochleační lžičkou. V případě většího ostrůvku bradavic je pak možné podstoupit i mikro operaci při níž za lokálního umrtvení a za sterilních podmínek dojde k vyříznutí bradavic a zašití. V moderní medicíně se hojně užívá i laseru, který ránu už i zacelí. Rána se pak kryje speciální náplastí s hojivou látkou, ale místo můžete nechat i zcela volně bez náplasti. Doba hojení je cca 14 dnů. Při užití stehů počítejte, že se obvykle vytahují po cca 7 – 21 dnech.

Co výsev stařeckých bradavic vyvolává?

Příčiny vzniku nejsou vlastně známy. Za hlavní příčinu se udává nadměrné slunění v předchozích letech života, to pak leze vznikají na rukách, zádech, krku a v obličeji. Jistý vliv má i genetika. Dle odborníků by za nimi mohl být dokonce i stres.

Diagnostika

Diagnostika je poměrně rychlá a snadná Vodítkem je pro lékaře hlavně vzhled, a pak případně i mikroskopické vyšetření vzorku kůže.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,
  1. Maria says:

    Dobrý deň, prosím vás z celého srdca pomôžte mi mám na brade a nose seboraickú veruku tak mi to zhodnotili odborníčky z laserového centra tak sa najskôr obraciam na vás a potom až potom budem postupovať podľa vás

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *