Syndrom suchého oka patří k jedněm z nejčastějších problémů, které trápí oko. Náleží také k velmi hojně vyskytovaným příznakům ženského klimakteria. Porucha slzného filmu může vést k poškození povrchu oka, což je celkem nepříjemné. Oko totiž pak nepříjemně řeže a pálí.

Suché oko není navíc dostatečně chráněno, takže mu hrozí nejrůznější infekce. Negativně se na stav oka podílí nejen klimakterium, ale  také pobyt v přetopeném prostředí, zakouřené prostředí, práce s počítačem, stres a nošení kontaktních čoček. Stav negativně ovlivňují i některé léky, choroby a dlouhodobé užívání očních kapek. Syndrom suchého oka s objevuje i u vrozených a získaných anomálií očních víček. Syndrom suchého oka není radno podceňovat.

Příznaky syndromu suchého oka

Typickým projevem suchého oka je pálení a řezání očí, pocit cizího tělesa v oku, tlaku, objevuje se se lepkavý hlen v koutku oka, pocit unavených očí, světloplachost, přilepení očních víček, zhoršené vidění, bolest oka, zvýšeným slzením z dráždění. Oči jsou zarudlé, prosáklé a obsahují lepkavou sekreci. Povrch je postupně poškozován, které mohou přejít do formy chronického zánětu spojivky a rohovky. V tom nejhorším případě se rohovka stává neprůhlednou. Člověk pak špatně vidí, a pokud svůj stav neřeší, může i oslepnout.

Další příčiny syndromu suchého oka

 • věk
 • hormonální změny a menopauza
 • faktory životního prostředí
 • snížení imunity
 • Sjörgenův syndrom
 • laserové operace a další zákroky refrakční chirurgie
 • snížená míra mrkání
 • další zdravotní problémy
 • problémy můžou způsobit i některá léčiva – anidepresiva, antihistamnika, nosní dekongescenty, sedativa, hormonální antikoncepce, betablokátory a diuretika

Diagnostika syndromu suchého oka

Základem diagnostiky je stanovení anamnézy. V dalším kroku se provádí vyšetření na štěrbinové lampě.

Léčba

V prvé řadě jsou to kapičky s umělými slzami. Kromě toho je však nutné upravit celý životní styl, a to jak z hlediska klimatických i pracovních. U závažnějších forem se předepisují speciální zvlhčující gely a v těch nejhorších případech se provádí chirurgický zákrok, který na nějakou dobu zabrání odtoku slz a dalších deformit očních víček. Důležité také je dodržovat zvýšený hygienický režim, zmírnit stres, upravit podmínky okolního prostředí i životního stylu, jež by měl být spojen s dostatkem pohybu na čerstvém vzduchu. Při léčbě je možno užít i cyclosporiny, kortikoidy a pilokarpin.

Prevence proti potížím

 1. Ujistěte se, že v místnostech, kde se nacházíte, je dostatečně zvlhčený vzduch.
 2. Vyhýbejte se přetopeným a zakouřeným prostorům.
 3. Pozor na klimatizaci.
 4. Monitor počítače by měl být od vašich očí 50 – 80 cm se sklonem dolů.
 5. Často mrkejte.
 6. Poraďte se s odborníkem, zda je nošení čoček vhodné.
 7. Noste sluneční brýle.
 8. Dbejte na dostatečný pitný režim.
 9. Konzumujte omega-3 a omega-6 mastné kyseliny.
 10. Užívejte pouze hypoalergenní kosmetiku.

 

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *