Tlustice vejčitá je oblíbená pokojová rostlina, která se dá vypěstovat také ve stylu bonsaje. Pochází z jižní Afriky, ale daří se jí také u nás. Jedná se o sukulent s robustním stonkem a masitými listy zelené barvy. Ty mohou být ještě zbarveny oranžovými nebo červenými okraji, pokud budete mít vhodnou odrůdu a dopřejete jí dostatek slunce.

V tomto článku vám prozradíme, jak postupovat při pěstování tlustice, která je okrasná nejen svým stonkem a listem, ale také květy či plody. Ne každá tlustice ale vykvete a i jako nekvetoucí rostlina je moc pěkná. Tlustice se dá během růstu libovolně formovat a upravovat, takže snadno dosáhnete podoby, po které toužíte.

Nároky na pěstování

pěstování tlustice

Pěstování tlustice

Tlustice vejčitá na pěstování není vůbec náročná a jedná se tedy i o ideální rostlinu pro pěstitele začátečníky. Má kompaktní růst, takže vám doma nezabere ani příliš místa.

Dobře snáší suchý vzduch v bytech vytápěných ústředním topením. Pokud ale máte možnost, můžete ji během teplých měsíců roku umístit i třeba ven na balkon, kde si ráda užije dostatek sluníčka. Dobře se jí bude dařit také v polostínu. Jelikož je to ale sukulent, tak jediné, co by měla opravdu mít, je ochrana před deštěm. Ideálně ji tedy umístěte na okenní parapet, který je skrytý pod střechou a neprší tedy na něj.

Vydrží až 3 týdny bez vody

Tlustice bez vody dokáže vydržet i několik týdnů. Pokud ji tedy budete zalévat méně, prospějete jí spíše, než když byste jí přelívali. Jestliže teploty vzrostou nad třicet stupňů, vodě se vyhněte úplně – to ale hrozí pouze při letnění tlustice. Doma takové teplo mít snad nebudete.

Pravidelné přihnojování

Tlustice je nenáročná pokojovka, která ale uvítá občasné přihnojení minerálním hnojivem. Hnojit by se měla pouze na konci jara, kdy roste nejbujněji. Po zbytek roku není hnojení nutné – ba naopak, spíše rostlině škodí. Jestliže bude přemokřená, může docházet k hnilobě kořenů a stonku. Pokud rostlinu zazimujete, což není nutné, zálivku doporučujeme vynechat úplně.

Tvarování tlustice

Pokud doma pěstujete tlustici, nenechte ji ladem. Její stonek, který zadržuje vláhu, totiž můžete i různě tvarovat. Už po třech letech může mít rostlina silný kmínek. Není s ní tolik práce jako s klasickou bonsají a je tak ideální do začátku. Aby vám tlustice rostla jako bonsaj, je potřeba jí dopřát dostatek světla. Pak uvidíte, že vám opravdu vydatně poroste. Nezapomeňte ani na její letnění, které jí dodá také spoustu nových listů.

Letnění prospívá

Prodloužené kmínky pak můžete po celý rok nejrůzněji zaštipovat. Vždy byste při úpravě měli přemýšlet, jak vaše rostlina dále poroste. Nějakou větvičku tak můžete nechat růst i déle, pokud jde vhodným směrem. Jako opravdovou bonsaj si ji pak můžete přesadit i do ploché misky, ve které bude vypadat velice efektně. Jako vhodná ozdoba budou fungovat různé oblázky nebo i jiné kamínky.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *