Řešíte žádost o invalidní důchod a nevíte, s jakou finanční částkou můžete do budoucna počítat? Invalidní důchody v Čechách pobírá mnoho lidí, a to ať už se jedná o důchody přiznané vlivem úrazu nebo nemoci, která ovlivňuje jejich pracovní schopnosti. Žádost o invalidní důchod se podává na Českou správu sociálního zabezpečení a v zákoně jsou pevně stanoveny podmínky, za kterých je možné si invalidní důchod nárokovat.

Jaká je ale výše invalidního důchodu a na čem je závislá? Samozřejmě ji přímo ovlivňuje stupeň invalidity, do kterého spadáte – zda se jedná o první, druhý nebo třetí. K výpočtu svého invalidního důchodu ale nepotřebujete ani tužku ani papír, ale postačí vám jen najít na internetu kalkulačku, se kterou se jí dopočítáte.

Tři formy invalidního důchodu

výše invalidního důchodu

Výše invalidního důchodu

Invalidní důchody se vyplácejí ve třech základních formách. V prvním případě se vaše pracovní schopnosti sníží o 35 až 49 %, ve druhém o 50 až 69 % a ve třetím o více než 70 %. Mluvíme zde o jednotlivých stupních invalidity – prvním, druhém a třetím.

Výši přiznaného invalidního důchodu také ovlivňují vaše minulé příjmy a doba pojištění, kterou tvoří pracovní aktivita a délka vašeho studia na škole. Kromě ní se pracuje i s dopočtenou dobou, což je doba ode dne vzniku nároku na invalidní důchod až po dosažení důchodového věku. Nejprve si tedy musíte spočítat, v jakém věku by vám vznikl nárok na starobní důchod.

Jak se počítá výše invalidního důchodu

Nejprve je potřeba znát výši základní výměry, která se stanovuje pro každý rok. Pro aktuální rok 2014 je stanovena na částku 2 340 Kč měsíčně. S touto výměrou se pak dále pracuje. Pro další roky je potřeba si částku najít na internetu, ideálně na webových stránkách přímo České správy sociálního zabezpečení, kde naleznete spolehlivé informace.

Stupeň invalidity

Dále se stanoví výše procentní výměry invalidního důchodu, která se počítá procentní sazbou z výpočtového základu za každý rok pojištění a dopočtené doby. Tyto hodnoty ovlivní stupeň invalidity. U prvního stupně se pracuje s procentní sazbou 0,5 %, u druhého stupně s číslem 0,75 % a u třetího se bere v potaz 1,5 %. Jestliže se u vás invalidita změní, stanoví se nová výše invalidního důchodu.

Přivýdělek v invalidním důchodu

Pokud vám nebyl přiznán invalidní důchod v takové výši, v jaké jste ho očekávali, nemusíte zoufat. K invalidnímu důchodu si totiž můžete přivydělat. Můžete bez omezení pracovat nebo vykonávat samostatnou výdělečnou činnost. Jelikož invalida má určitá omezení, nepředpokládá se, že by jeho výdělek dosahoval desítek tisíc korun měsíčně, takže rozhodně není čemu bránit.

Průměrně se výše přivýdělku u postižených lidí pohybuje kolem 6 000 Kč měsíčně. Ze zákona nemůžete pobírat zároveň starobní a invalidní důchod. Pokud tedy dosáhnete důchodu starobního, bude vám ponechán ten vyšší. Finančně si tedy nemůžete ve stáří pohoršit.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,
  1. David says:

    Dobrý den, mám 28 let. Byl mi před pár dny schválen invalidní důchod druhého stupně. Mám celkem pojištění asi 10 až 12 let, ale nevím to přesně. Plat byl přes 10 000 hrubého. Děkuji za odpověď. Jsem narozený 12.2 1988.

  2. Anna says:

    kolik bude mit invalidni duchod dite kdyz ma ztp a prispevek na peci 9900 kc

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *