Paměť je nepostradatelnou součástí našeho vnímání vlastního “já”. Ztrátou paměti přicházíme nejen o vzpomínky, ale o sebe a kus samostatnosti, protože si nepamatujeme základní věci potřebné k životu.

O zapomnětlivosti

Zapomnětlivost představuje poruchu paměti, která není schopna si zapamatovat anebo si vzpomenout zdánlivě jasné události a záležitosti z běžného života. Naše paměť uchovává celou řadu informací, které nám umožňuje užívat. Aby k tomu došlo, musíme mít v pořádku paměťové procesy (vštěpování do paměti, ukládání do paměti a vybavování).

Jak dochází ke vzniku zapomnětlivosti?

Jestliže se nejedná o stav, jenž doprovází nějaké akutní zhoršení stavu kdy po jeho vyřešení dojde k úlevě, obvykle si ztrátu (zhoršení) paměti člověk ani neuvědomí. K procesu zapomínání totiž dochází velmi nenápadně, kdy člověk postupně nabité informace nevědomky vytěsňuje do nevědomí. Nejvíce zapomínáme po prvních hodinách. Čím jsou události vzdálenější, tím si je méně pamatujeme. Citově zabarvené vzpomínky si však pamatujeme obvykle celý život. Věci, které děláme pravidelně, opakovaně a rutinně, děláme tak, že si je ani neuvědomujeme. Z toho důvodu ztrácíme a hledáme klíče, telefony, peněženku, doklady anebo propisky. Tohle však za chorobnou zapomnětlivost označit nemůžeme. Je to zcela normální.

Skutečné projevy zapomnětlivosti

Jak se zapomnětlivost projevuje? Člověk něco neustále hledá, dává věci na nesprávná místa, zcela detailně si sice vybavuje věci z dávné minulosti, ale přitom si nepamatuje, co se stalo před chvílí. Stále se ptá na stejné věci nebo se stále dokola opakuje. Nemůže si vybavit názvy jednotlivých předmětů, a proto je označuje za “to”. Řeč takového člověka se stává chudá a někdy ztrácí smysl. Nemocný není schopen abstraktního myšlení, ztrácí úsudek, není schopen řešit banální úkoly, přestává se orientovat v čase, neví jaký je den a je schopný se ztratit i na dobře známých místech. Postupně se mění celá jeho osobnost i chování. Lidé se mohou stát neklidní, agresivní a mají tendenci bloudit. Tento stav je spojen se strachem z nejistoty a neznáma.

Příčiny zapomnětlivosti a zmatenosti

Za vznikem tohoto stavu může být celá řada okolností. Některé jsou méně vážné a dají se řešit, jiné jsou naopak velmi závažné a kvalitu života pozmění jednou pro vždy. Jedná se o:

 • Mozkovou mrtvici

 • Horečku

 • Užívání některých léků

 • nadměrná konzumace alkoholu

 • Alzheimerova choroba

 • Demence

 • Zhoršení srdečního, plicního anebo diabetického onemocnění

 • Roztržitost

 • Hysterie

 • Nádory mozku

 • nebo také i přechodná mozková ischemie

Kdy navštívit lékaře

Jestliže zapomínání dosáhne takového rozsahu, kdy nemocného trápí a zabraňuj mu vykonávat různé aktivity, včetně jeho zaměstnání a toho, nač byl obvykle zvyklý. Nebo také tehdy, když na tento stav upozorňuje okolí.

Běžné zapomínání a zhoršování paměti je možno upravit tréninkem. Mozek je prostě nutné trénovat. Pomohou k tomu křížovky, interaktivní hry, čtení knih, učen cizímu jazyku, učení se novým věcem.

S řešením těch vážnějších stavů vám pomůže lékař. Bohužel ne všechny stavy jdou zvrátit a tak je na místě pokusit se je alespoň zpomalit o co nejvíce je to možné.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *