Když jsme přijímali pacienta se zlomeninou krčku, věděli jsme, že čím starší tento člověk byl, tím se jednalo o závažnější stav. Rizik a úskalí je u tohoto velmi nepříjemného zranění mnoho. Už jen to, že starého nemocného člověka tento úraz imobilizuje a on se tak stává bezmocným ležícím pacientem, jenž se neobejde bez pomoci druhého, představuje vysoké riziko celé řady komplikací. Kromě toho však také hrozí, že již v této poloze navždy zůstane.

Co si představit pod zlomeninou krčku?

Zlomenina krčku představuje odlomení stehenní kosti od kloubní hlavice femuru v místě jejího zcela přirozeného zúžení.  Máme sice tendenci zlomeninu podceňovat, ale  to bychom rozhodně neměli. Tento velmi nebezpečný úraz totiž v minulosti představoval de facto rozsudek smrti.

Co byste ještě měli o zlomenině krčku vědět

Zlomenina krčku stehenní kosti je jednou z nejčastějších komplikací osteoporózy. Tento úraz nás děsí již několik tisíciletí a je to vůbec o jeden z nejčastějších důvodů pro hospitalizaci. Charaktristickou příčinou vzniku zlomeniny patří pád. Velmi důležitým faktorem je  i věk a pohlaví. Typickým nemocným je žena nad 70 let s rozvinutou osteoporózou. V České republice se s touto zlomeninou potýká každý rok cca 11 – 15 tisíc lidí. Mladší muži touto zlomeninou trpí obvykle ve spojitosti s dopravní nehodou anebo s nějakým sportovním úrazem (lyžování). 

Projevy zlomeniny krčku femuru

Nemocný nemůže vstát a udává velkou bolest v kyčli. Při pohybu s končetinou udává bolest. I když raněného máte tendenci postavit, neustojí to. Zjevné je i zkrácení postižené končetiny a může dojít i k zevnímu vytočení nohy.

Diagnostika

Již od prvního pohledu si můžete všimnout zkrácené nohy, a to ne o málo, ale hned o několik centimetrů. Pro konečné stanovení diagnozy je zapotřebí provést  i další fyzikální vyšetření, nemocný se nemůže hýbat, nemůže vstát, natož chodit. Při pohmatu v dané oblasti pacient udává palpační bolestivost. Rentgenový snímek vše 100% potvrdí (rtg. kyčle a celé pánve). U seniorů se provádí i rtg plic a sono.

Léčba zlomeniny krčku

Zásadním krokem léčby zlomeniny krčku je obnova funkce končetiny. Volba léčby však závisí na okolnostech dané zlomeniny. Důležitá je přitom celá řada detailů, třeba jako, kde došlo ke zlomení jaká je pozice zlomených kostí a věku nemocného. Vliv na řešení má i kvalita kosti, stav kůže, skutečnost, zda tam je zánět, jak vypadá kyčelní kloub, stav aktivity a mobility pacienta před úrazem a schopnost spolupráce. Operativní řešení je vždy nejlepší, bohužel není vždy možná.  U zaklíněné zlomeniny odborníci preferují konzervativní léčbu. Někdy si zlomenina femuru  vyžaduje provést totální endoprotézu. Cílem léčby je co nejrychlejší postavení nemocného na nohy. Součástí léčby je nutné preventivní podávání léků proti srážení krve. Pozor, i stav po operaci stále existuje riziko úmrtí.

Rehabilitace

Důležitým prvkem léčby následné péče je rehabilitace. Součástí terapie je i celá řada psychologických a geriatrických programů. Nemocní se velmi často potýkají se strachem postavit se opět na nohy, i s tímto problémem si musíte poradit a pomoci nemocnému strach překonat. Vhodnou rehabilitací je magnetoterapie, intoforéza, ultrazvuk, elekroléčba.

Prevence

Základem je omezení rizika zlomenin. Podávejte vápník, pravidelně cvičte a buďte opatrní. Užívejte vhodnou obuv, zajistěte protiskluzovou úpravu podlahy, dostatečné osvětlení domácnosti a na toaletě a v koupelně mějte madla. Nestyďte se užívat hůl – berle.

 

Další články z rubriky

Štítky: , , ,
  1. Květa says:

    Hezký den,chtěla jsem se zeptat máme tatínka věk 84 let 14 dní po operaci tříštivou zlomeninu krčku ,jak bude léčba prosím této zlomeniny pokračovat mohli bychom si ho vzít na vánoce domů moc chybí mamince 77 let děkuji Květa

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *